مشاهده خبر

گفتگوی 18:30/ تازه‌ترین مشوق‌ها برای نوسازی بافت‌های فرسوده 1396/3/20 84بازدید

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران از افزایش 91.7 درصدی رشد پروانه های تجمیعی صادره در بافت های فرسوده در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد.
به گزارش روابط عمومی  معاونت شهر سازی و معماری شهرداری تهران به نقل از روابط عمومی سازمان نوسازی شهر تهران، عبادالله فتح‌اللهی، دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در گفتگو با برنامه 18:30 درباره تسهیلات و مشوق‌های ویژه ساخت و ساز در بافت‌های فرسوده گفت: در صدور جواز جهت عوارض، تراکم، پایان کار و تشریفات اداری هم مشوق هایی در نظر گرفته شده است.
  فتح اللهی با بیان این که تسهیلات مالی برای نوسازی در بافت فرسوده در نظر گرفته شده است، ادامه داد: وام مربوط به تسهیلات را دولت و شهرداری تقبل می کنند و هزینه مهندس ناظر هم حذف شده است، که 50 درصد این هزینه را شهرداری و 50 درصد بقیه از طریق پروژه پرداخت می شود.
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران گفت: سال گذشته 70 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه برای نوسازی بافت فرسوده در تهران مصوب شد. طی 5 سال گذشته روند ساخت و ساز در تهران منفی بود، ولی از سال 95 به بعد ساخت و ساز 6 درصد رشد پیدا کرد و این به دلیل هماهنگی دولت و مردم بود.
 او ادامه داد: با این روش حدود 30 درصد هزینه ساخت به نفع مالکان کاهش می یابد. این ها نشانگر این هستند که همکاری مردم و مسئولان مشوقی در رشد و سازندگی است و اگر ما با این روند پیش برویم تا پایان سال، 40 درصد رشد ساخت و ساز خواهیم داشت.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به دستاوردهای اجرای بسته تشویقی نوسازی، از افزایش 91.7 درصدی رشد پروانه های تجمیعی صادره در بافت های فرسوده در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد و تصریح کرد: تعداد پروانه های صادره در بافت های فرسود در فروردین و اردیبهشت ماه 96 در مقایسه با ماه های مشابه در سال 95، 64.7%  (نقطه به نقطه) رشد داشته است. این در حالی است که درصد رشد تعداد پروانه های صادره در خارج از بافت فرسوده در همین بازه زمانی 1.3%- بوده است.
فتح‌اللهی گفت: طبق آمارها یک چهارم بافت‌های فرسوده درگیر مسئله معبر اختصاصی است که البته تخفیف‌های جدید تاحدودی گره نوسازی در بافت فرسوده را حل می کند.
وی ادامه داد: در حال حاضر بیشترین مشکل بافت فرسوده تهران در قطعات زیر ۱۰۰ متر است. برای حمایت از نوسازی در این بخش هم تسهیلات و حمایت هایی در نظر گرفته شده است.
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران با اشاره به این که در سال 95 میانگین مساحت واحدهای مسکونی داخل بافت فرسوده از 73 متر مربع به 76 متر مربع افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: میانگین مساحت کشوری 75 متر مربع است که این امر نشان از رشد 3 درصدی متوسط مساحت واحدهای مسکونی در بافت های فرسوده دارد.
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران ادامه داد: 32 دستگاه در فرآیند نوسازی مسئول هستند که تنوع مسئولیت‌ها هم در روند نوسازی بافت‌های فرسوده تاثیر دارد. نظر ما روی تخریب و نوسازی است البته مرمت و نوسازی هم اهمیت دارد، البته کوچه ها هم باید بازسازی شوند تا رفت و آمد به سهولت انجام شود.
وی افزود: هر شهروند می تواند شماره پلاک منزل خود را وارد سیستم اتوماسیون کند تا بتواند از استاندارد بودن ساختمان خود آگاهی یابد و دفاتر خدمات نوسازی در محلات مختلف در این زمینه ها اطلاعات لازم را در اختیار شهروندان قرار می دهند و بافت های فرسوده و نیازمند بازسازی را مشخص می کنند.
مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این 49 دفتر خدمات نوسازی در 149 محله فرسوده در شهر تهران مستقر می باشند، خاطر نشان کرد: شهروندان ساکن در بافت های فرسوده می توانند جهت مشاوره واطلاع از خدمات نوسازی به دفاتر خدمات نوسازی مستقر در محل سکونت خود مراجعه نمایند. این دفاتر آماده ارائه خدمات رایگان از جمله مشاوره نحوه تجمیع، تنظیم تفاهم نامه، تشکیل پرونده وام، اخذ دستور نقشه، انعقاد قرار داد مشارکت، اخذ پروانه ساختمانی، طراحی نما، برگزاری دوره های آموزشی مرتبط با نوسازی و ..... به ساکنان بافت های فرسوده می باشند.
دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در خاتمه سخنان خود متذکر شد: مشکل عمده نوسازی در سال های گذشته این بود که دولت اعتبارات لازم مربوط به روان شدن اعطای تسهیلات را در اختیار بانک ها قرار نداده بود که خوشبختانه طبق برنامه ریزی های دولت محترم در سال جاری مقرر شده است حدود 1000 میلیارد تومان به همین منظور از محل مسکن مهر در اختیار بانک های عامل قرار گیرد.
rating print بازگشت