مشاهده خبر

تبدیل محله "عودلاجان" به "شهر موزه" 1396/3/13 119بازدید

بازدید جمعی از مدیران و کارشناسان معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران از محله عودلاجان تهران
در سال های اخیر تلاش های گسترده ای در جهت حفظ و احیای آثار ارزشمند تاریخی پایتخت توسط شهرداری تهران صورت گرفته است که در این راستا، محله "عودلاجان" که از قدمت تاریخی کهنی برخوردار است و تاریخ آن به بیش از چهارصد سال پیش باز می گردد، مورد توجه ویژه متخصصان و مسئولین قرار گرفته است و تلاشهای گسترده ای نیز در جهت مستند سازی، طراحی، بازسازی و احیای بافت تاریخی عودلاجان و ساماندهی مشاغل و اصناف ناهمگون این منطقه صورت گرفته است تا بتوان این محله تاریخی را همچون شهرهای تاریخی اروپایی به "شهر موزه" تبدیل نماید.
به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، جمعی از مدیران و کارشناسان معاونت شهرسازی و معماری با هدف بررسی پیشرفت پروژه احیا و مرمت بافت تاریخی "عودلاجان"  از این محله بازدید به عمل آوردند.
در ادامه به بیان کلیاتی در خصوص تاریخچه "عودلاجان" میپردازیم:
گفتنی است محله "عودلاجان" از قدیمی ترین محله های شهر تهران است که از غرب به میدان پانزده خرداد، از شرق به خیابان سیروس، از شمال به چهارراه سرچشمه و از جنوب به چهارراه مولوی منتهی می‌شود و با وسعتی حدود ۱۵۰ هکتار بیش از ۲۱ هزار نفر را در خود جای داده است.
حصارکشی در اطراف عودلاجان که روستایی در نزدیکی ری بود، به دستور شاه طهماسب صورت گرفت وپس از آن شاه عباس و شاه سلیمان نیز ساخت و سازهایی در این مکان سوق الجیشی انجام دادند و در نهایت در زمان آقامحمدخان قاجار این مکان مورد توجه قرار گرفت و به عنوان پایتخت انتخاب شد.
عودلاجان در کنار محله‌های سنگلج، چال میدان، ارگ و بازار به عنوان قدیمی‌ترین محله‌های تهران شناخته می‌شود و محتمل است که گسترش تهران از همین محل آغاز شده باشد که بافت‌های تاریخی به مراتب قدیمی‌تری در آن یافت می شود که از آن جمله می توان به امام زاده یحیی اشاره کرد که تاریخ این بنا به دورانی قبل از صفویه بازمی‌گردد.
در دوره قاجار عودلاجان جزو مناطق اعیان نشین پایتخت به شمار می‌رفته است. قوام الدوله، نصرالدوله، مدرس، موتمن الاطباء، امین نظام، عزت الدوله، ملک الشعرا و نام‌های آشنای دیگری از عصر قاجار با این محله پیوند خورده اند.
آثار ثبت شده بافت تاریخی عودلاجان شامل امامزاده یحیی، مسجد خان مروی، مسجد میرزا محمود، مسجد شاهی، سقاخانه سرچشمه، آب انبار مسجد حکیم، باغ سفارت روسیه، بازارچه نایب السلطنه، ساختمان چاپخانه، حمام حکیم باشی، حمام خانم، خانه فرمانفرما، خانه قوام الدوله، خانه امام جمعه، خانه وثوق، خانه موتمن الاطبا، گذر و محله مدرسه خان مروی و مدرسه رضاییه است و خود محله تاریخی عودلاجان هم در فهرست آثار ملی ثبت شده است.


rating print بازگشت