مشاهده خبر

آغاز صدور شناسنامه فنی پیش فروش ساختمان در دفاتر خدمات الکترونیک شهر تهران 1395/10/14 126بازدید

مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه از صدور شناسنامه فني پیش فروش ساختمان پس از 6 سال به عنوان یکی از مدارک مورد نیاز در پیش فروش ساختمان در دفاتر خدمات الكترونيك شهر تهران خبر داد .
 به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی ومعماری شهرداری تهران :محمد ابراهیم دادسرشت  گفت : با توجه به انتشار دستورالعمل صدور شناسنامه فني در شهريور‌ماه سال‌جاري در روزنامه رسمي و به‌رغم وجود برخي تناقضات، اجرايي‌شدن اين قانون براي شهرداري‌هاي كشور الزامي شده است  که در این راستا صدور شناسنامه فني پیش فروش  ساختمان همزمان با صدور پروانه‌هاي ساختماني در دفاتر خدمات الكترونيك شهر تهران اجرایی شود  .
مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه  با اشاره بر اینکه پس از حدود 6 سال سرانجام  صدور شناسنامه فنی به عنوان یکی از مدارک  مورد نیاز  در پیش  فروش  ساختمان در دفاتر خدمات  الکترونیک شهر آغاز شد ، افزود: در پی ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی برای تامین شرط نهایی اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان ، سازنده‌های متقاضی پیش‌فروش، می‌توانند برگه شناسنامه فنی  لازم برای تنظیم قرارداد محضری با پیش‌خریدار را هنگام دریافت مجوز ساخت از شهرداری مطالبه کنند.
وی تاکید کرد که شناسنامه فني و ملكي ساختمان سندي است مشتمل بر سيستم پايداري سازه، تاسيسات برقي و مكانيكي و مشخصات معماري مستحدثات ساختماني، اما اطلاعات شناسنامه فني و ملكي مصرح در قانون نظام مهندسي از زمان طراحي توسط مهندسان طراح و سپس حين عمليات ساختماني توسط مجري و مهندسان ناظر تكميل و در نهايت با تأييد سازمان نظام مهندسي صادر مي‌شود.
  مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه  معتقد است آنچه در شناسنامه فني ساختمان به‌منظور پيش‌فروش، پيش‌بيني شده شامل مشخصات پروانه ساختمان، مشخصات مالك، موقعيت مكاني، پلاك ثبتي، مشخصات كلي تاسيسات، نحوه كاربري ساختمان، تعداد پاركينگ، نوع اسكلت و مشخصات مهندس ناظر است.
دادسرشت چالش اصلي در تهيه شناسنامه فني  پیش فروش ساختمان تعیین نوع مصالح  عنوان کرد و افزود : بر اساس ضوابط شهرداري در قبال تعيين  نوع مصالح  مسئوليتي ندارد و مشخصات مذكور توسط مهندسان طراح تهيه و توسط مهندس ناظر تأييد مي‌شود. با اين حال مقرر شده در مرحله اول اجرايي‌شدن شناسنامه فني امكان ثبت درخواست شناسنامه براي پروانه‌هاي صادره ميسر شود و در مرحله بعد موضوع صدور اين شناسنامه همزمان با صدور پروانه ساختماني عملياتي  شود .
وی هم چنین تاکید کرد که آن دسته از مالکان  پروژه‌های ساختمانی که قصد پیش‌فروش واحدهای خود را دارند به پیوست پروانه ساختمانی، یک برگه شناسنامه فنی ساختمان  دریافت می کنند . اخذ این برگه «شناسنامه فنی ساختمان» ازسوی سازنده‌ها از شهرداری تهران کاملا اختیاری اعلام شده است  .  وی افزود :   به منظور ارایه خدمات  مطلوب به مراجعان دریافت شناسنامه فنی  پیش فروش  ساختمان  ، معاونت شهرسازی و  معماری اقدام به اموزش کاربران  دفاتر خدمات الکترونیک در این زمینه کرده است و با برگزاری  کارگاههای آموزشی  متصدیان و کابران  در این زمینه اموزش داده است .
مدیرکل تدوین ضوابط، نظارت و صدور پروانه در پایان با بیان اینکه براساس ماده 21 آیین نامه  قانون پیش فروش  ساختمان ، وزارتخانه های راه وشهرسازی ، دادگستری و فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف شده اند با همکاری سازمان های صدا و سیمای جمهوری اسلامی و ثبت اسناد و املاک کشور به منظور آشنایی و آگاهی مردم از مقرارت و الزامات قانون و آیین نامه و نحوه اجرای آنها  به نحو مقتضی اطلاع رسانی کنند گفت : متاسفانه این بند نیز تاکنون مغفول مانده و اطلاع رسانی صرفا از طریق شهرداری صورت پذیرفته و امید آن داریم دستگاه های متولی در خصوص اطلاع رسانی و فرهنگ سازی منطبق بر مصوبه هیات وزیران مورخ 20 خرداد 93 اقدام نمایند .
 
rating print بازگشت