ورود به سایت .:. 04/24/2019 - چهارشنبه 4 ارديبهشت 1398
مدیر کل شهر سازی و طرح های شهری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران خبر داد: پهنه 302 هکتاری آزادی ، ساماندهی می شود
ایجاد شده توسط : imani در 06/06/2016 01:40:38 ب.ظ


مدیر کل شهر سازی و طرح های شهری شهرداری تهران از طرح  ساماندهي مركز خدماتي- تجاري حوزه غربي تهران محورهای منتهی به میدان و عرصه میدان آزادی  به منظور افزایش کارکرده های ملی،فرهنگی واجتماعی ، تفریحی ، گردشگری وخدماتی  این  محدوده به وسعت 302 هکتار خبر داد. 

به گزارش روابط عمومي معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران، مهندس محمدرضا آقايي با اشاره بر اینکه ميدان آزادي يكي از مراكز اصلي توزيع سفرهاي شهري و فراشهري و كانون فعاليت ها و اجتماعات رسمي ملي است گفت:  ميدان آزادي  و محدوده آن به عنوان اصلي ترين دروازه ورودي به كلانشهر تهران  است و  برج آزادي در جايگاه نماد و نشانه درجه يك شهري  قرار دارد که در شرایط کنونی نیازمند احیاء فضاهای شهری با کارکرد های  ملی ، فرهنگی واجتماعی و تفریحی و گردشگری  و خدماتی است .

  وی  با اشاره بر اینکه در وضعيت موجود، حضور پايانه مسافربري غرب، فرودگاه مهرآباد، محور آزادي و جاده مخصوص كرج موجب آن شده است که ميدان آزادي و محدوده اطراف آن به يك مركز عبوري شهري تبدیل شود ، گفت : این محدوده  يكي از اصلي ترين  مراكز تبادل سفرهاي درون و برون شهري تهران است و  در حال حاضر  به رغم دارا بودن اهمیت های ملی ، تاریخی و اقتصاد شهری بلفعل و بلقوه  ميدان آزادي و محدوده اطراف آن با نابساماني هاي اجتماعي و هرج و مرج در رفت وآمد شهری درگیر بوده که با نابهنجاريهاي رو به گسترش ،  به شدت تهديد مي شود.

  مدیرکل  شهر سازی و طرح های شهری افزود:طرح ساماندهی میدان آزادی و محدوده پیرامون آن در  طرح جامع شهر تهران دیده شده است  که بر این اساس پروژه حاضر تحت عنوان "ساماندهي مركز خدماتي- تجاري حوزة غربي تهران"  (ميدان آزادي) در محدوده اي به مساحت 302 هكتار تعريف شده است.

وی در تشریح این طرح افزود: براساس طرح جامع تهران، حوزه غربي ، محدوده اي را شامل مي شود كه كانون آن ميدان آزادي و دو محورشمالي –جنوبی بزرگراه محمدعلي جناح- سعيدي  را شامل شده است و در محور شرقی- غربی میدان آزادي- جاده مخصوص كرج(شهید لشگری) ، آن را به چهار بخش شمال غربي، شمال شرقي، جنوب غربي و جنوب شرقي تقسيم كرده است.

مهندس آقایی با اشاره  به اینکه موضوع اين طرح ، ساماندهي مركز خدماتي- تجاري حوزه غربي تهران (ميدان آزادي)، با عملكرد حوزه شهري و فرامنطقه اي است  افزود : ميدان آزادي به عنوان يكي از ارزشمندترين وماندگار ترین  عرصه هايي كه نقش تعيين كننده در تحولات سياسي و فرهنگي كشور داشته ، مي تواند به عنوان يك فضاي همگاني بسيار كارآمد در حوزه غربي كلان شهر تهران عمل كند.

 وی محدوده  اجرای طرح  ساماندهی را از شمال اتوبان شيخ فضل الله نوري حد فاصل خيابان تيموري تا ورودي شهرك آپادانا و شهرك فكوري، از شرق به خيابان تيموري، از جنوب به عمق يك پلاك از خيابان آزادي تا مرز جداكنندة خيابان استاد معين، از جنوب تا مرز جنوبي بخش نظامي فرودگاه مهرآباد و از ناحيه غرب تا لبه جداكننده شهرك آپادانا و شهید فكوري در حوزه محلي  عنوان کرد.

مدیر کل شهرسازی و طرح های شهری ،  با اشاره به تشکیل جلسات کارشناسی با حضور نمایندگان  سازمان میراث فرهنگی ، پایانه ها ، سازمان زیباسازی ، مشاور فنی و مهندسی ، شرکت مترو ، دانشگاه صنعتی شریف ، شهرداریهای مناطق 2 ، 5 و 9 ، کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران، تحت نظارت و راهبری اداره کل شهرسازی و طرحهای شهری معاونت شهرسازی و معماری گفت : در این جلسات  ضمن  بررسی و تبادل نظر دیدگاهها و رویکردهای مختلف ، هماهنگی های لازم در جهت پیشبرد بهتر پروژه به عمل آمد  تا از موازی کاری احتمالی  نیز جلوگیری شود. 

مهندس آقایی با اشاره به اینکه در طرح ساماندهی این پروژه از شهروندان و مسئولان دستگاه های مرتبط و ذي نفع نظرسنجی به عمل آمده است گفت : در تهیه این طرح  اسناد خروجي نهايي پروژه ، تهيه نقشه هاي اجرايي حاصل از دريافت نظرات شهروندان ، مسئولين و نهادهاي ذي نفع  مورد نظر قرار گرفته است كه از این بین مي توان به کاهش  نقش عبوري ميدان آزادي و تبديل آن به مقصد و فرصت ايجاد شبكه فضای سبز منسجم شهري اشاره کرد.

وی ارجحیت منافع عمومی و عدالت اجتماعی- فضایی در برخورداری از منافع و فضاهای عمومی شهر تهران ، حفاظت و بهره گیری فعال از میراث فرهنگی ، تاریخی و هویتی ، ایجاد مراکز گردشگری، خدماتی-تجاری حوزه غربی تهران را از جمله اهدافاین طرح عنوان کرد .

مهندس آقایی همچنین وجود اراضي پايانه غرب و فرودگاه مهرآباد را  به عنوان اراضي داراي پتانسيل توسعه ای  عنوان کرد و افزود :  تعريف محورهاي پياده ، ساماندهی مسیرحرکت سواره و پیاده ، فرصت كاهش ازدحام و شلوغي ناشي از ترافيك پايانه و نيز انتقال ترمينال غرب از موارد مطرح شده در  طرح ساماندهی این محدوده بشمار می رود.

به گفته آقایی پس از تهیه طرح ساماندهی ، مرجع تصويب كننده این طرح  کمیسیون ماده پنج و شوراي عالي شهرسازي ومعماري خواهد بود.

print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.