شهابیان خبر داد: نتایج نهایی انتخاب یکصد کارشناس شهرسازی و معماری اوایل شهریور ماه اعلام می شود
1398/5/20 151بازدیدمدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری امور شهرسازی و معماری معاونت شهرسازی و معماری گفت: نتایج نهایی مصاحبه علمی_تخصصی آموزش یکصد کارشناس متخصص حوزه شهرسازی و معماری اوایل شهریورماه مشخص می شود.
به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، شهرام شهابیان گفت: افراد شرکت کننده در دوره آموزشی یکصد کارشناس متخصص شهرسازی و معماری،حین آموزش گروه بندی می شوند، به این صورت که برخی از این افراد به عنوان کارشناس متخصص و خبره معرفی خواهند شد و برخی در رده مدیریتی قرار خواهند گرفت.
وی افزود: از بین شرکت کنندگان در آزمون 205 نفر به مصاحبه علمی_ تخصصی دعوت شدند که از بین این افراد بر اساس نتایج مصاحبه ممکن است تا 150 نفر حائز شرایط شرکت در دوره های تخصصی شوند.
شهابیان با بیان اینکه از ابتدای سال98 موضوع شناسایی، انتخاب و آموزش یکصد کارشناس خبره در حوزه شهرسازی و معماری به صورت مشترک در دستور کار معاونت شهرسازی و معاونت منابع انسانی قرار گرفته است، گفت: هدف اصلی از این دوره، ارتقاء سطح دانش تخصصی و نیزکیفی سازی نیروهای انسانی در حوزه شهرسازی و معماری است.
وی تأکید کرد:به دلیل گسترده بودن کار و با نظر اداره کل آموزش، دانشگاه معماری و هنر پارس به عنوان متولی برگزاری آزمون و اجرای برنامه ریزی برای آموزش انتخاب شد.
وی افزود:کارشناسان انتخاب شده برای آزمون اولیه چند ویژگی داشتند، یکی اینکه نیروهای منتخب در آستانه بازنشستگی نبودند یعنی حداکثر پانزده سال سابقه کار داشته، دیگر اینکه در رشته های مرتبط با شهرسازی و معماری در حال فعالیت  باشند .
شهابیان با بیان اینکه از 1406 نفرحائز شرایط 806 نفر در آزمون اولیه شرکت کردند، درباره دلایل ریزش افراد گفت: شاید یکی از دلایل، جدی نگرفتن موضوع از سوی شرکت کنندگان یا بی اعتمادی به نتیجه شرکت در فرآیندهای این چنینی از سوی شرکت کنندگان با توجه به تجربیات پیشین بوده است.
وی افزود: سعی داریم با انجام برنامه ریزی های دقیق، افراد نتیجه شرکت در آزمون و دوره را حس کنند. در غیر این صورت ممکن است ما برای همیشه اعتماد بدنه کارشناسی را از دست بدهیم.
شهابیان درباره شیوه انتخاب 205 مصاحبه شونده گفت: با توجه به اینکه به لحاظ نمره، حد نصاب قبولی تعیین نکرده بودیم و قرار بود علاوه بر آزمون، مصاحبه تخصصی برگزار شود، دو برابر ظرفیت مورد نیاز یعنی 200 نفر را به مصاحبه دعوت کردیم اما به دلیل تشابه نمره نفرات آخر، این تعداد به 205 نفر رسید.
وی با بیان اینکه برنامه ریزی انجام مصاحبه با دانشگاه پارس بود،گفت: این کار در قالب هشت گروه سه نفره انجام شد و دو نفر از مصاحبه کنندگان از مدیران مجموعه شهرسازی و معماری و یک نفر از اساتید دانشگاه بودند و مصاحبه ها در یک روز، از ساعت هشت صبح تا شش بعد از ظهر انجام شد.
شهابیان گفت:از بین 205 نفری که به مصاحبه دعوت شدند، 200 نفر شرکت کردند و 5 نفر غیبت داشتند،که اگر غیبت این افراد موجه باشد ممکن است شرایط مصاحبه جداگانه ای فراهم شود.
وی درباره محورهای مصاحبه گفت:ما در هر مصاحبه ده محور را مورد توجه قرار دادیم.که در ارتباط با هر محور سوالاتی مطرح می شد که با توجه به مجموع امتیازات اکتسابی افراد ممکن است از بین این 200 نفر به 100 تا 150 نفر منتخب نهایی برسیم.
شهرام شهابیان گفت:یکی از مهمترین محورها دیدگاه های کارشناسی مصاحبه شوندگان درباره مهم ترین چالش های شهرسازی و معماری شهر تهران بود تا افراد بتوانند اگر طرح یا ایده خلاقانه ای دارند آن را بیان کنند.
وی افزود: یکی دیگر از محورها مفاهیم حوزه شهرسازی ومعماری بود.ضمن اینکه ما به بررسی مواردی چون فن بیان، اعتماد به نفس و نحوه خود ارزیابی شرکت کنندگان نیز پرداختیم.
شهابیان تأکید کرد:با خود ارزیابی،امکانی فراهم کردیم تا اگر بخشی از توانایی های فرد از طریق آزمون کتبی یا حتی در سوالات مصاحبه شفاهی، شناسایی نشده، این توانایی ها و قابلیت ها از سوی خود فرد معرفی شوند.
وی درباره ارزیابی مصاحبه شوندگان گفت: افراد از حوزه های متفاوتی در آزمون شرکت کرده بودند،کسانی که در بطن ماجرا بودند اشراف و تسلط بیشتری داشتند،اما افراد حوزه های دیگر به دلیل به روز نبودن اطلاعاتشان،تسلط کمتری داشتند.اما در این بین استثنائات خوبی وجود داشت و کسانی بودند که حتی از افراد حوزه های ستادی ما قویتر بودند.به گونه ای که ما به واسطه این مصاحبه ها نیروهایی را شناسایی کردیم که در جای درست قرار نگرفته بودند.
شهابیان گفت: در نهایت جلسه مشترکی بین اداره کل برنامه ریزی و اداره کل آموزش برگزار می شود و جمع بندی نتایج به شرکت کنندگان اعلام خواهد شد.
وی افزود:بعد از اعلام نتایج طی جلسه ای با دانشگاه سیلابس های آموزشی تدوین می شود.البته آموزش ها بیشتر از جنس کارگاه و به صورت تجربی خواهد بود تا حداکثر یادگیری را در پی داشته باشد.
وی درباره اساتید دوره گفت: برخی سیلابس ها توسط اساتید دانشگاه و بخشی توسط بازنشستگان و خبره های اهل فن ارائه می شود تا انتقال تجربه در شهرداری تهران به درستی صورت بگیرد،ضمن اینکه بعد از مشخص شدن محتواها از کارشناسان فعلی شهرسازی هم برای تدریس استفاده می کنیم.
مدیر کل برنامه ریزی و توسعه شهری امور شهرسازی و معماری معاونت شهرسازی و معماری درباره فرآیند کلی آموزش گفت:برای این دوره حداقل صد ساعت آموزشی پیش بینی شده که قرار است تا پایان سال ادامه یابد.در همین راستا نتایج مصاحبه ها تا اوایل شهریور مشخص می شود
وی گفت:کلاس ها در محل دانشگاه پارس برگزار می شود و سعی می کنیم کلاس ها روزهای چهارشنبه بعد از ظهر تشکیل شوند.
شهابیان با بیان اینکه در این دوره ما طبیعتاً یک کلاس نخواهیم داشت گفت: افراد شرکت کننده در دوره ،حین آموزش گروه بندی خواهند شد.به این صورت که برخی از این افراد به عنوان کارشناس متخصص و خبره  معرفی خواهند شد  و برخی در رده مدیریتی قرار می گیرند.


 

 

 

 

 

 
rating print بازگشت
رنگ پس زمینه:
 
الگوی پس زمینه:
اعمال تغییرات CSS فقط از طریق مدیر سایت امکان پذیر می باشد