چرا نرم‌افزارهای پیش‌بینی آب‌ وهوا باهم فرق دارند؟
1397/4/13 187بازدید


چرا نرم‌افزارهای پیش‌ بینی آب‌ و هوا این‌ قدر با هم فرق دارند؟

 

 بیش از 8000 اپلیکیشن آب ‌وهوا روی سیستم‌ عامل اندروید و 2400 اپ نیز روی آی او اس وجود دارد که هرکدام پیش‌ بینی متفاوتی را نشان می‌دهند.

پایه و اساس پیش‌ بینی آب‌ و هوا به‌ صورت مدرن با جمع‌آوری داده‌ های بزرگ از وضعیت جو زمین توسط ماهواره و نیز از سطح زمین مانند اندازه‌گیری دما ، رطوبت و باد است

شکاف در داده‌ ها با برداشت از مشاهدات موجود و پیش‌ بینی‌ های گذشته پیش می‌آید. مدل‌های پیش‌ بینی از مجموعه معادلات حاکم بر فرایندهای فیزیکی و شیمیایی از یک نقطه به‌ عنوان مبدأ، شروع شده و درنهایت آب‌ و هوای آینده گفته می‌شود.

تأثیر پیش‌ بینی وضعیت آب‌ و هوا بر فعالیت‌های انسانی بسیار زیاد است و بر اساس مطالعه سال 2011 جفری لازو، اقتصاددان، بسته به وضعیت جوی در آمریکا تولید ناخالص داخلی این کشور 485 میلیارد دلار اختلاف دارد و لذا به همین خاطر است که مبلغ هنگفتی برای بهبود پیش‌بینی آب‌وهوا هزینه می‌ شود.

سیستم‌ های مشاهداتی در بخش آب‌ و هوا به طرز چشم‌ گیری افزایش‌ یافته است. Met Office از روی فرستنده‌ هایی که توسط هواپیماهای بزرگ حمل می‌شود، سرعت باد را اندازه‌ گیری کرده و با الگوی تعریف‌ شده مطابقت می‌دهد. ماهواره GOES-16 که دسامبر گذشته توسط ناسا وارد فاز عملیاتی شد، اطلاعات بسیار دقیق‌ تری از قبل درباره آب‌ و هوا می‌دهد. همچنین فوریه گذشته انگلیس با هزینه 10 میلیون پوندی شبکه راداری خود را به‌ روزرسانی کرد و حالا اطلاعاتی 5 برابر قبل دریافت کرده و آنالیز می‌کند.

دیتای بیشتر، ابررایانه‌ های قوی‌ تر و الگوریتم‌های دقیق‌ تر باعث شده‌اند تا نتایج بهتری عرضه شود.

موسسه ForecastWatch سال گذشته دقت و صحت 6 پیش‌بینی کننده آب‌وهوا را منتشر کرده و آن‌ها را رتبه‌بندی کرد.

صحت پیش‌ بینی Accuweathe، Weather Channel، Weather Underground، Foreca،Intellicast و Dark Sky مورد بررسی قرار گرفت. یک تا 5 روز پیش‌ بینی انجام‌ شده در 145 مکان در 29 کشور مورد بررسی قرار گرفت و درنتیجه معلوم شد Accuweather در بخش دما و میانگین دما بهترین است. درجه حرارت، احتمال بارش و سرعت باد نیز خوب بود.

Weather Channel و Weather Underground پایین‌ ترین دما را به‌ خوبی پیش‌ بینی کرده بودند و درنهایت Dark Sky پایین‌ ترین رتبه را در بخش صحت و درستی پیش‌ بینی آب‌ و هوا به خود اختصاص داد.

در انگلیس BBC App محبوب‌ تر از بقیه بوده (معروف به بدبین) و در فوریه امسال اساس پیش‌بینی خود را روی MeteoGroup استوار کرد تا صحت بیشتری نشان دهد.

اما این روزها استفاده از سنسورهای مخصوص روی موبایل و دریافت دیتای محلی از گوشی‌ های هوشمند توسط اپل و گوگل نیز وارد حوزه پیش‌ بینی آب‌ و هوا شده و محبوب شده‌اند. ماهواره‌ ها برای پیش‌ بینی درازمدت خوب‌اند اما پیش‌ بینی لحظه‌ای را نمی‌توانند به‌ خوبی پاسخ دهند و به همین دلیل دانشمندان روی سنسورهای گوشی هوشمند تمرکز کرده تا بتوانند اطلاعات دقیق‌تری به‌صورت محلی دریافت کرده و آنالیز کنند.

فشار هوا، تغییرات در بخش وزش ناگهانی باد؛ می‌تواند از طریق سنسورهای گوشی‌های هوشمند کمک‌ کننده باشد و اکنون بیش از 1 میلیارد گوشی در جهان چنین کاری می‌کنند.

 

 rating print بازگشت
رنگ پس زمینه:
 
الگوی پس زمینه:
اعمال تغییرات CSS فقط از طریق مدیر سایت امکان پذیر می باشد