تصویب طراحی شهری و ساماندهی میدان امام خمینی (ره)

در جلسه کمیسیون ماده پنج ، طراحی شهری و ساماندهی میدان امام خمینی (ره) به تصویب رسید . 1395/8/12 764بازدید
به گزارش روابط عمومی معاونت شهر سازی و معماری شهرداری تهران : جلسه کمیسیون ماده پنج شهر تهران با حضور معاونین وزارتخانه ها و سازمانهای عضو ، مهندس پشمچی زاده معاون شهرسازی و معماری ، مهندس اشراقی رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج و مهندس ملکی شهردار منطقه 12 به ریاست دکتر قالیباف شهردار تهران تشکیل شد.

مهندس اشراقی با اشاره بر تصویب طراحی شهری و ساماندهی میدان امام خمینی (ره) ، در کمیسیون ماده پنج گفت : میدان توپخانه،میدان سپه یا میدان امام خمینی (ره) نام میدانی تاریخی واقع در مرکز شهر تهران بوده و کار احداث میدان در سال 1246 هجری شمسی و به دستور میرزا تقی خان امیرکبیر در زمینی مستطیل شکل آغاز شد . پیش از آن و از زمان فتحعلی شاه این پهنه به محل استقرار توپ ها و توپچی ها اختصاص داشت، کار ساخت میدان ده سال به طول انجامید و در سال1256هجری شمسی به دستور اعتماد السلطنه خاتمه یافت. شواهد تاریخی نشان میدهد که میدان توپخانه سه دوره دگرگونی را پشت سرگذاشته است.

رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج افزود : محدوده طرح با وسعت تقریبی 15 هکتار بوده و در طرح پیشنهادی ساختمان خانه شهر تهران، ساختمان ناصرخسرو، محدوده زمین پروژه مجتمع ایستگاهی مترو و املاک پشت جبهه میدان به عنوان 4 زون در نظر گرفته شده و با رویکرد احیاء و بازسازی میدان در جلسات گذشته کارگروه مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود و طرح پیشنهادی که مشتمل بر نقشه و تصاویر احجام سه بعدی و ضوابط و مقررات مربوطه بود با اصلاحاتی به تأیید اعضاء کارگروه رسید.

وی افزود : در جلسه کمیسیون ماده پنج ،طرح ساماندهی میدان امام خمینی (ره) با توضیحات مشاور طرح و مسئولین منطقه 12 شهرداری تهران مورد بحث و بررسی اعضاء قرار گرفت و ضمن تأیید نقطه نظرات کارگروه فنی مقرر شد در احیاء و بازسازی ابعاد تاریخی میدان به تحولات کالبدی ،تاریخی و هویتی مرکز تاریخی شهر و آرام سازی میدان و دسترسی سهل و آسان شهروندان و غلبه عابرین پیاده عنایت لازم صورت گیرد .

مهندس اشراقی گفت : همچنین شهرداری تهران ضمن هماهنگی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص هماهنگی ساختمان موجود با میدان تاریخی با کالبد و توده ای مناسب ، با کارکرد فرهنگی و گردشگری به جای ساختمان کنونی شرکت مخابرات اقدام کند .

هم چنین رئیس دبیرخانه کمیسیون ماده پنج از تصویب پایش طرح تفصیلی محدوده شهرداری مناطق 5، 14و 18 که در جلسات گذشته کارگروه فنی با توضیحات مشاور و بحث و بررسی اعضاء و اصلاحات لازم به تأیید رسیده بود ، خبر داد . بر اساس این گزارش طرح احداث یتیم خانه ای در محدود شهرداری منطقه 13 نیز در جلسه کمیسیون ماده پنج مطرح و مورد موافقت قرار گرفت .print