تاریخ : 1398/1/25 تعداد بازدید : 69 print

در جلسه هم اندیشی صیانت از حریم منطقه 13 مطرح شد : راه اندازی کنترل آنلاین سیستمی انتقال مصالح ساختمانی به مناطق دارای حریم

image

طی بازدید میدانی و جلسه هم اندیشی، ساماندهی و راهکارها ی کنترل ساخت وساز های غیر مجاز با هدف صیانت از اراضی حریم منطقه 13 شهرداری تهران  و روستاهای این محدوده رصد و پیگیری شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران ، با حضور مهندس آرام معاون فنی و عمرانی فرمانداری تهران ، مهندس شکری سرپرست اداره کل حریم شهر تهران ، مهندس رحمان زاده شهردار منطقه 13 ، مهندس سروری بخش دار مرکزی تهران ، موسوی مدیر کل هماهنگی ، نظارت و پیگیری امور مناطق شهرداری تهران ، فتاحیان مدیرعامل شرکت شهربان و حریم بان شهر تهران و سایر مدیران حوزه های مربوطه از حریم و روستاهای شهر تهران در منطقه 13 بازدید میدانی به عمل آمد و راهکارها ی ساماندهی و کنترل ساخت وسازهای غیر مجاز با هدف صیانت از حریم منطقه 13  با هم اندیشی حاضران پیگیری شد .

مهندس آرام در این بازدید میدانی با اشاره به اهمیت حریم و روستاهای این منطقه، بر حفظ و نگهداشت اراضی حریم  منطقه 13 و جلوگیری از ساخت وساز های غیر مجاز با کنترل انتقال مصالح ساختمانی به این محدود تأکید کرد .

  مهندس شکری سرپرست اداره کل حریم شهر تهران، اقدامات صورت گرفته برای صیانت از حریم و روستاهای موجود در آن را برای حاضران تشریح کرد و بر لزوم تعامل و هم افزایی دستگاه ها متولی در صیانت از حریم  تأکید کرده و خواستار تسریع اقدامات برای پیشگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز شد. 

وی افزود :باید به سویی گام برداریم تا با استفاده از همه ظرفیت های موجود شهرداری، و دستگاه های متولی جلوی سوء استفاده افراد سود جو  در حریم شهر تهران گرفته شود.

مهندس رحمان زاده شهردار منطقه 13 نیز بر نگهداشت فضاهای سبز و جنگل کاری سرخه حصار و اراضی حریم تأکید کرد و گفت : در مدیریت جدید شهری با پیگیری های به عمل آمده ازسوی منطقه و ستاد، عملکرد منطقه بر مبنای،  نگهداری ، توسعه و مدیریت بهره برداری از حریم و اراضی آن است.

وی با اشاره براینکه در این زمینه حدود 54 پروژه که عموماً همخوان با پروژه های زیست محیطی و جنگل و مرتع تعریف شده است ،گفت : برخی از این پروژ ه ها مربو ط به توسعه و گسترش گیاهان دارویی ،  پرورش گل و گیاه ، بوم گردی ، توسعه و احداث فضاهای سبز است که با حضور استاندار تهران و شهردار تهران  رو نمایی شده است و اقدامات اجرایی آن در اراضی حریم و این محدوده با تعامل بخش های متولی در حال طی مراحل اجرایی است.

شهردار منطقه 13 هم چنین از راه اندازی کنترل آنلاین  سیستمی انتقال مصالح ساختمانی به مناطق دارای حریم خبر داد و گفت : این سیستم  تجهیز و آماده بهره برداری قرار گرفته است تا انتقال مصالح ساختمانی  بصورت سیستمی  کنترل و نظارت شود  تا جلوی ساخت وسازهای غیر مجاز گرفته شود .

هم چنین فتاحیان مدیرعامل شرکت شهربان و حریم بان شهر تهران با اشاره به امکانات ، تجهیزات و نیروی انسانی این شرکت به منظور جلوگیری از ساخت وساز غیرمجاز گفت :بر این اساس همکاری و تعامل با اداره کل حریم معاونت شهرسازی و معماری  وشهرداری منطقه 13 به نحو احسن درحال انجام است .

وی با اشاره به تقویت نظارت در این بخش گفت : لازم است تا در بخش حریم برخی از قوانین و مقرارت موجود  از سوی مراجع بالا دست  ارتقاء یافته و اصلاح شود .
 حسین سروری بخش دار مرکزی تهران ، این بازدید را رصد مسائل و مشکلات حریم منطقه 13 عنوان کرد و گفت : در این بازدید اراضی و روستاهای بخش مرکزی واقع در حریم شهر تهران مورد بازدید میدانی حاضران قرارگرفت و دهیاران در خصوص مسائل ، مشکلات و چالش های موجود نقطه نظرات خود را ارائه نمودند.

وی ابراز امیداواری کرد این بازدید منشاء خیر ی برای حفاظت از حریم ، منابع ملی و پارک های ملی واقع در این محدود باشد و هم چنین سبب رفع  برخی موانع توسعه در روستاهای بخش مرکزی شود .

گفتنی است درپایان این بازدید میدانی حاضران به میزبانی منطقه 13 در جلسه هم اندیشی  بررسی مشکلات حریم منطقه، گرد هم آمدند و با  ارائه اقدامات بخش های متولی، مسائل و نطقه نظرات خود را بیان کردند .


در این جلسه  پس از بیان نقطه نظرات ،مصوبات زیر مورد تأکید و تأیید حاضران قرار گرفت :
" مقرر گردید، کارگروهی کارشناسی متشکل از نمایندگان فرمانداری تهران ، اداره کل حریم ، بخشداری مرکزی تهران ، شهرداری منطقه 13 ، یگان حفاظت شهرداری منطقه 13 ، شرکت شهر بان وحریم بان، دهیاران روستای همه سین و هاجرآباد و  شورای بخش مرکزی تشکیل، و نسبت  به ارائه را هکارهای کارشناسی اقدام و نتیجه در جلسه آتی مورد بررسی قرار گیرد و تا اعلام نظر کارشناسی در جلسه آینده ، شهرداری منطقه 13 قرار شد نسبت به راه اندازی اتوماسیون اداری به منظور ثبت سیستمی درخواست مصالح در گیت ورودی پارک سرخه حصار اقدام کند  و گروهی از کارشناسان شهرسازی ناحیه نیز در محل مستقر شوند. "


 

login