تاریخ : 1396/5/23 تعداد بازدید : 456 print

دربازدید ائمه جماعات مساجد شهرتهران ازحریم پایتخت عنوان شد

image

حریم شناسی گام موثری برای  دستیابی به توسعه پایدارشهری است .

دومین تور گردشگری حریم شهر تهران در سال 96 ، ویژه ائمه جماعات مساجد شهر تهران با بازدید از مناطق حفاظت شده ، آثار باستانی ، میراثی و مراکز مذهبی و فرهنگی حریم شرق پایتخت برگزار شد .

 به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران : دومین تور حریم شناسی و گردشگری حریم به همت اداره کل حریم و با مشارکت مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران و شهرداری منطقه 20، صبح روز پنج شنبه با حضور جمعی از ائمه جماعات مساجد شهر تهران به عنوان مروجان فرهنگ دینی از اماکن و بناهای تاریخی حریم مناطق 13 و 20 شهر تهران  برگزار .

دکتر حسین خانلری مدیرکل حریم شهر تهران ، در خصوص این برنامه گفت : عرصه های طبیعی ، انسانی و تاریخی و مذهبی حریم ، برای  بسیاری از شهروندان و حتی ساکنان حریم ناشناخته است و بر این اساس اداره کل حریم دریک اقدام مستمر ، موضوع برگزاری تورهای حریم گردی و حریم شناسی را جز برنامه های اولویت دار خود قرار داده است .    

دکتر خانلری گفت : یکی از سیاست های اداره کل حریم شهر تهران، ظرفیت سازی از طریق افزایش مشارکت شهروندان و گروه های فعال و تاثیر گذار برای آشنایی با پتانسیل های بالقوه حریم شهرتهران است که در این زمینه اقدامات مختلفی از جمله انتشار بروشور ، برگزاری کارگاه های حریم شناسی برای لیدرهای تورگردی شهر تهران ، دانشجویان و دانش آموزان و خانواده ها در حال اجرا است .

وی  گفت :  یکی از مهمترین نتایج این نگرش به گردشگری و طبیعت گردی  در حریم پایتخت ، آشنایی با مشاغل  ساکنان بومی منطقه و کسب در آمد آنان ، حفظ محیط زیست، آداب و رسوم  ساکنان در مناطق دارای حریم است که در بلند مدت می تواند این نوع نگرش مارا در دستیابی به اهداف و چشم انداز های مورد انتظار یاری رساند.

مدیرکل حریم شهر تهران  تاکید کرد :  تورهای حریم شناسی و گردشگری حریم ، همچنین  با ایجاد فرصت های مختلف ، زمینه پیشرفت و رونق اقتصادی را می تواند ایجاد کند  و به گونه ای به عنوان جایگزینی برای سایر منابع درآمدی مردم بومی آن منطقه بشمار آمده و از روی آوردن ساکنین محلی به راه های دیگر کسب درآمد، مانند فروش زمین های کشاورزی و بهره برداری بی رویه از منابع طبیعی، جلوگیری و اسباب حفظ محیط زیست حساس حریم را فراهم سازد و این حرکت با مشارکت دستگاه های متولی اثر گذاری مضاعفی خواهد یافت .

خانلری ظرفیت های بالقوه و بالفعل مناطق دارای حریم شهرتهران را بسیار متنوع خواند و افزود : جاذبه های طبیعی ، تاریخی و مذهبی این ظرفیت ها را دارد که  مسئولان شهری برای آن برنامه ریزی بلند مدت درنظر بگیرند  تا ضمن حفظ و صیانت از عرصه های حریم شهروندان را نیز در این امر خطیر با خود همراه سازند.

وی نتایج ملموس تورهای حریم گردی و حریم شناسی را حساس شدن شهروندان در جلوگیری از ساخت وسازهای غیر مجاز ، حفظ مناطق بکر طبیعی ، افزایش مشارکت با مسئولان در صیانت ازحریم وتوجه ویژه به  قانون عنوان کرد.

 گفتنی است تورحریم شناسی ائمه جماعات مساجد ، با همت شهرداری مناطق 20 و با بازدید از اماکن تاریخی و میراثی شرق تهران، باشگاه سوارکاری شهدا و بارگاه شاه عبدالعظیم حسنی (ع) آغاز و پس از استراحت و شرکت در مراسم نمازجماعت دراین مکان مذهبی ،  میهمانان به سفره ناهارشاه عبدالعظیم حسنی (ع)  دعوت شدند  .

login