مقدمه:

هرانقلابي داراي مشخصاتي است كه الهي بودن ، مردمي بودن ، داراي رهبري الهي ، داراي اصالت دين و مشروعيت از مشخصه هاي انقلاب اسلامي است كه امام امت (ره) چنين مي فرمايند000 شك نبايد كرد كه انقلاب اسلامي از همه انقلابها جداست هم در پيدايش و هم دركيفيت مبارزه و اهم انگيزه انقلاب و قيام

نقش مردم درحكومت اسلامي :

اساساً ازصدر اسلام تا كنون مردم درتشكيل حكومت اسلامي نقش به سزايي داشته اند كه قرآن خانه كعبه را وسيله اي براي قيام مردم ونظام بخشيدن به كار و امور مردم قرار داده است و نيز در كلام حضرت علي (ع) آمده است استوانه هاي استحكام بخش دين ، مركز ثقل اجتماعات اسلامي و نيروهاي عظيم مجاهدان پيكار گر عليه دشمن درهرزماني ازنواميس الهي و انساني ، عامه مردم هستند0


نقش مردم درحفظ انقلاب اسلامي ايران :

دادن راي بالاي 98% و حضور درصحنه هاي مختلف و بذل و ايثار جان و مال ازسوي مردم از انقلاب تا به امروز شاهد اين مدعاست.


تعريف بسيج :

بسيج به لحاظ لغوي به معناي عزم و اراده ، آماده سفر شدن، سامان و اسباب ساز و سامان جنگ ، آماده ساختن نيروهاي يك كشور براي جنگ مي باشد.


هدف از تشكيل بسيج :

براساس آيه 40 سوره توبه و براي آمادگي همه جانبه از انقلاب اسلامي با بهره گيري از همه اقشار در سنين مختلف از نوجوانان 16 ساله تا انسانهاي 70 ساله بسيج تشكيل شده است .

اهميت و ضرورت تشكيل بسيج :

دفاع همه جانبه از مقدسات و ايدئولوژي و ضرورت پيشگيري و مقابله با خطرات بالقوه و بالفعل مي باشد .

فرهنگ بسيجي :

فرهنگ بسيجي در داشتن اعتقاد قلبي ، توجه به ارزشهاي ديني،برخورداري از صفات اخلاقي حسنه وفرهنگ معنويت، شجاعت ، غيرت ، استقلال و آزادگي طلبي و .... خلاصه مي شود .


ويژگي هاي بسيج :

مبناي ديني و اعتقادي داشتن ، مردمي بودن ، عدم تزلزل در انديشه و فكر ، اصول گرايي ، همه جانبه گرايي و كامل بودن و منحصر به فرد بودن از عمده ويژگيهاي بسيج است .


خصوصيات بسيج :

شامل گروه مقاموت ، پايگاه مقاومت ، حوزه مقاومت ، مركز مقاومت ، و گردانهاي عاشورا و الزهرا و واحدهاي پيشگام و پوينده مي باشد .


خصوصيات بسيجي :

يك بسيجي كه نمونه بارز آن در عصر حاضر در وجود امام راحل (ره) و مقام معظم رهبري متبلور است داراي خصوصيات و محسنات عالي مي باشد كه عمده آنها را مي توان در مكتبي بودن ، اطاعات از ولايت فقيه ، اخلاص ف تواضع و فروتني ، غيرت ديني ، حسن خلق ، شجاعت ، مردمي بودن و شهادت طلبي يافت.

 

 

ادوار فعاليتي بسيج:

كاركرد بسيج راطي دو دهه عمر بسيج مي توان به 4 دوره تقسيم كرد:

- ازسال 1358نا سال 1360 دوران شكل گيري بسيج و ايجاد آمادگي درمردم و زمينه سازي براي مقابله با خطرات احتمالي 0

-از سال 1361 تانيمه 1367 دوران مقابله با خطر بالفعل و دفاع نظامي ازنظام وانقلاب اسلامي ( دوران دفاع مقدس )

-از سال 1367تا 1370 دوران موقتي وخروج ازكرك بالنده و فعاليت مناسب كه لازم شد در دوره جديد حركت وتحولي نو پيدا شود0

-از سال 1371 تا بحال ( ادامه دارد ) حضور بسيج در عرصه سازندگي كه با تدابير روشنگر و راه گشاي مقام معظم رهبري آغاز شده و همچنان بسيج درعرصه هاي گوناگون بصورت فعال و بالنده به پيش ميرود0