فرم پرسش و پاسخ

خواهشمند است سوالات و پیشنهادات خود را در خصوص بخش های مختلف معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، با تکمیل فرم ذیل، با ما در میان بگذارید. در رسیدگی به پرونده های موردی ارسال اطلاعات مالک و یا ملک (شماره پرونده شهرسازی) الزامی بوده و در صورت عدم اعلام رسیدگی و پاسخگویی امکان پذیر نمی باشد.

جهت ارسال سوال پس از تکمیل فرم ذیل کلید "ارسال بازخورد" را بزنید.

پاسخ سوالات ظرف مدت 72 ساعت کاری در لیست پرسش ها و پاسخ ها در بخش انتهایی صفحه قابل مشاهده میباشد.

اطلاعات تماس با شما

بازخورد شما

لیست پرسش ها و پاسخ ها

  • تعداد نمایش در صفحه 3
  • تعداد نمایش در صفحه 5
  • تعداد نمایش در صفحه 10
  • همه

با سلام. لطفا در زمینه زمین مجوز ساخت درمانی توضیحاتی بفرمایید. بنده قطعه زمینی با مساحت 300 متر خریداری نمودم،اما صاحب ملک توضیحی در مورد اینکه زمین مجوز ساخت درمانی دارد را نگفتند . میخواستم بدونم آیا امکانش هست شهرداری یا وزارت بهداشت زمین رو بخره؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

1397/12/22

با سلام و احترام
زمین با کاربری درمانی را وزارت بهداشت باید خریداری نماید می توانید به آن وزارتخانه مراجعه نمایید .

باسلام و ممنون از راهنماییهای گذشته مالک این ملک هستم که دارای سه باب تجاری (۵٧متر مغازه)بود و با ملک شرقی بمساحت ۹۰ مترتوسط سازنده(مجری) تجمیع کرده و جواز نیز صادر شده.و چون دو باب از مغازه ها بصورت اجاره سرقفلی در اختیار غیر بود, با هزینه بسیار زیادی مجددا خریداری ودر اختیار گرفتم تا بعداز ساخت بتوانم بهر برداری کنم.حالا متاسفانه سازنده فقط ۲۵متر تجاری در جوازگرفته آنهم خارج از بنای ساختمان و عنوان میکند همین قدر تعلق گرفته و هرگز نمیتواند تجاری زیر قسمت بنای ساختمان اضافه کند وساخت زیر زمین و رمپ(برای تامین پارکینگ) بدلایل مختلف و مخالفت شهرداری رد میکندو شهرسازی منطقه هم فقط پاسخ کوتاه و جزیی است و بنده را بسمت مجری و تعامل با ایشان میفرستد. آیا بنده میتوانمبا وجود سازنده شخصا از شهرداری در خواست جواز جدید با سه باب تجاری کنم.؟ آیادر اینصورت طبقات مسکونی کاهش پیدا میکند و در صورت تامین نشدن پارکینگ تجاری میتوان مثل تجاریه ۲۵ متری ک در جواز تایید شده هزینه پارکینگ راشخصا متقبل شوم و بشهرداری بپردازم؟آیا شهرداری قسمتی برای مشاوره دقیق مالکان و رفع این ابهامات دارد؟ با سپاس

1397/12/21

با سلام و احترام
شما به عنوان مالک می توانید از شهرداری درخواست نمایید . البته در هر درخواست باید موافقت کلیه ماکین دیگر ملک نیز باشد . لیکن تامین کلیه پارکینگهای مورد نیاز در هر حال الزامی است . برای مشاوره به دفاتر خدمات الکترونیک یا شهرسازی منطقه مراجعه کنید . 

با سلام، لطفاً در خصوص بخشنامه ابلاغی شماره ۸۰/۱۲۳۷۰۱۲ مورخ ۹۷/۱۱/۷ معونت محترم شهرسازی و معماری شهرداری تهران ، توضیح بفرمایید که شامل چه پلاکهایی میشود. ممنون

1397/12/19

با سلام و احترام
بخشنامه مربوطه از طریق پست الکترونیک به جنابعالی ارسال گردیده است .

سلام ببخشید شهرداری منطقه ۵ حدود ۲ هفته پیش شروع به جمع اوری اسامی کسانی کا گذر زیر ۱۰ متر داشتن کرد که زمین بالای ۲۵۰ متر یا زمین زیر ۲۵۰ متر با گذر بالای ۱۰ کرد.تا الان خبری از پاسخ نشده.ایا با توجه به اینکه در گذر اینجانب ۶ ساختمان۵ طبقه ساخته اند و گذر ۸ متری و ملک بالای ۲۵۰ متر است.اجازه ساخت تراکم ۵ داده میشود.الان دستور نقشه ۴ است.۲۴۰ درصد.با تشکر و سپاس از پاسخگویی.

1397/12/18

با سلام و احترام
احتمالا شهرداری منطقه در راستای اجرای بند 3-7 ضوابط طرح تفصیلی اقدام به احصاء گذرهایی با شرایط شما نموده است تا کل املاک واقع در آن گذر ها تعیین تکلیف شوند . به منطقه مراجعه نمایید . 

سلام مالک زمینی بشماره پرونده۱۰۰۰۴۱۱۱۴ و شماره پروانه قبلی ۱۰۰۰۲۳۹۱۴ میباشم که با توافق با سازنده و ملک مجاور تصمیم و توافق برای تجمیع صورت گرفته.که تعداد سه باب تجاری بمساحت حدود ۵۷ متر در ملک بنده بوده و بعد اقدام برای جواز فقط ۲۵ متر تجاری یک باب (بگفته ی سازنده )داده شده.از کجا و چگونه میتوانم مطمعن شوم که همین مقدار تجاری تعلق میگرفته ؟ و آیا سازنده میتوانسته تجاری را کمتر کرده و طبقه مسکونی اضافه بگیرد؟(طبقه پنجم اضافه شده) .البته به شهرسازی منطقه مراجعه کردم که متاسفانه جوابی ندادند .ممنون میشم راهنمایی کنید کجا مراجعه کنم ؟

1397/12/18

با سلام و احترام
طبق پایانکار صادره ملک دارای سه باب تجاری به مساحت 57.5 متر مربع بوده است . احتمالا به جهت امکان تامین پارکینگ مورد نیاز ساختمان و استفاده از حداکثر تراکم ساختمانی و تعداد طبقات ، مساحت تجاری به درخواست متقاضی به 25 متر مربع کاهش پیدا کرده است . در هر حال شهرداری منطقه موظف به پاسخگویی در موارد ابهام جنابعالی می باشد .

سلام ساختمان ما به شماره شناسایی 606910940007001 و پلاک ثبتی 122/12564دارای 10واحد مسکونی و یک واحد اداری است مجوز اداری در شرایطی دریافت شده که ملک مذکور اصلا شرایط اداری ندارد . مالک واحد اداری که سازنده وصاحب زمین ساختمان بوده طبقه زیر همکف را برای خود مجوز اداری گرفته و تا زمانی که این واحد را نفروخته بود ساکنان مشگلی نداشتند چون یا اعضای ساختمان در ان فعالیت می کردند یا به عنوان مسکونی اجاره داده می شد. الان فردی که واحد اداری را خریده قصد استفاده اداری از ان دارد که این امر با توجه به مشگلاتی که دارد با مخالفت شدید ساکنان مواجه شده ولی مالک جدید مصر به استفاده اداری است .با توجه به ترکیب مسکونی ساختمان و نیز موقعیت قرار گیری ان در بافت غیر مسکونی واز طرفی عدم اطلاع مالک اصلی به اکثر خریداران در مورد اداری بودن یک واحد ار ساختمان خواهشمند است راهنمکایی بفرمایید ما از چه طریقی برای ابطال مجوز اداری اقدام کنییم . راهکار شکایت از مالک اصلی یا مالک جدید است ؟ و اصولا مراحل قانونی ان را باید از کجا شروع کنیم

1397/12/17

با سلام و احترام
شکایت از فعالیت اداری مزاحم را می توانید به اداره ساماندهی مشاغل مزاحم در شهرداری منطقه ارائه نمائید یا در کمیسیون بند 20 ماده 55 مطرح شود . در خصوص بی اطلاعی ساکنین از تبدیل واحد به اداری ، هم می توانید به مراجع قضایی شکایت کنید . 

سلام من مادرم جزو شرکای زمینی در خیابان اتحاد تا سال 92 صنعتی بوده 6ماه پیش تک برگ شده الان گفتن فضای سبزه؟ چرا وقتی عوارض و پیگیری میکردن ،چرا شهرداری نگفته فضای سبز؟ میشود اشتباه شده باشد ؟ اقدام قانونی برای تنها سرمایه خانوادگی چیه؟

1397/12/15

با سلام و احترام
از شهرداری منطقه پیگیری شود .

ضمن عرض سلام پرونده شهرسازی 30005815 از سایت پیگیری کردم که متن زیر بود : در مرحله چاپ دستور نقشه/عدم امکان صدور پروانه بوده و مورد تایید قرارگرفت . آیا به این ملک پروانه ساخت نمیدهند؟ با تشکر

1397/12/14

با سلام و احترام
این پرونده دارای درخواست های متعدد تخریب و نوسازی از سال 95 تا امروز ( 15/12/97 ) می باشد که دلیل تعدد درخواست مشخص نیست جهت اخذ نتیجه به دفتر خدمات الکترونیک و منطقه مربوطه مراجعه نمایید . 

با سلام و درود احتراما بفرمایید آیا مراکز مشاوره و خدمات روان‌شناختی مجازند در ساختمان‌هایی با کاربری مسکونی(به‌شرط رضایت سایر ساکنان) فعالیت کنند؟ با سپاس فراوان

1397/12/13

با سلام و احترام
با عنایت به مفاد ماده واحد قانون محل مطب پزشکان و ماده 1 آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات صنفی و حرفه ای شاغلان حرفه های پزشکی و وابسته ، مراکز یاد شده در صورت داشتن مجوز از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، به شرط رعایت مفاد بند 20 ماده 55 قانون شهرداری ها مجاز به استقرار در ساختمان مسکونی می باشند . 

سلام با توجه به عدم تامین پارکینگ وعدم موافقت ملک مجاور برای تجمیع با داشتن26متر تجاری برای نوسازی چه تسهیلاتی داده میشود شماره پرونده70015003

1397/12/12

با سلام و احترام
تامین پارکینگ مورد نیاز ساختمان ها الزامی است .

آیا ساخت طبقه ششم در تهران مجاز شده است .

1397/12/8

با سلام و احترام
با توجه به اطلاعات پرونده شهرسازی ، ملک در پهنه مسکونی با تراکم متوسط (مسکونی 5 طبقه ) R122 واقع گردیده است. حداکثر تراکم 300 درصد با 5 طبقه مجاز می باشد . 

با سلام و خسته نباشید حکایت ها حاکی از این بودن که طرح تفصیلی مشا دماوند تا اواخر ۹۷ ارائه میشه .ممنون میشم لطفا جواب بدین چه تاریخی طرح تفصیلی میاد؟

1397/12/7

با سلام و احترام
مربوط به طرح تفصیلی شهر تهران نمی باشد .

با سلام .لطفا چگونگی دسترسی به صورتجلسه ۳۸۵ و ۴۵۸ برای رویت متن آن را بفرمایید.ممنون

1397/12/6

با سلام و احترام
به صفحه http://shahrsazi.tehran.ir/Default.aspx?tabid=1166 مراجعه و شماره صورتجلسه را جستجو نمایید. . 

با سلام میخواستم بپرسم برای ادغام دو دهنه مغازه و برداشتن دیوار باید از کجا مجوز بگیرم و اینکه مدارک چی لازم هست؟

1397/12/6

با سلام و احترام
به شهرداری منطقه مربوطه مراجعه نمایید . 

با سلام و درود. اینجانب از قشر کم در امد جامعه هستم که با وام و غیره در خرمدشت البرز یک واحد اپارتمان به دلیل اندازه پول تهیه کردم . با قطع برق و گاز از سمت شهرداری مواجه شدم که پرونده به دیوان هم رفته و رای صادره به مبلغ بیست پنج ملیون است که تقسیط کرده اند با این شرایط توانایی پرداخت را ندارم خواهش میکنم راهنمایی کنید شماره پروانه 89/20/3109 و تاریخ صدور 89/2/8 هست شماره پلاک ثبتی 144/474

1397/12/6

با سلام و احترام
همانطور که میدانید آرای صادره از ماده صد تهران مختص خود شهر تهران میباشد ، ضمن اینکه آرای صادر تا در محاکم قضایی باطل نشده باشد قانونی و لازم الاجراست. ایشان میتوانند باحضور در جلسه ملاقات با شهردار نسبت به اعلام مشکلات و بررسی مجدد اقدام نمایند .

با سلام زمین 740 منطقه 3 شیراز شمالی گذر 16 م همسایه ها 9 طبقه نوساز در دستور نقشه 5 طبقه درج شده آیا ممکنه درخواست 8 طبقه ما تایید بشه ؟پهنه R122

1397/12/2

با سلام و احترام
خیر .

سلام در منطقه ٤ شهرداري تهران يك جواز ساختماني حدود يازده هزار متر مربع در برج شش سال٩٥ گرفتيم ودر تاريخ خرداد ٩٧ شروع بكار از ناحيه گرفته شده و ناظر گزارش شروع بكار رد كرده وملك تخريب شده ونيمه گود برداشته شده ومدتي ملك تعطيل شده و الان كه ميخواهيم ادامه بديم ناحيه شهرداري ميگه جواز باطله چون بايد قبل از اتمام دو سال جواز به شالوده يا همان فوندانسيون ميرسيديد

1397/12/2

با سلام و احترام
تخریب کلیه بناهای موجود ملک تا حد تراز 0.0 + جهت شروع عملیات کفایت می کند .

سلام و عرض ارادت لطفا شماره و تاریخ مصوبه مربوط به مشاغل مجاز در کاربری مسکونی را به بنده اعلام فرمایید و در صورت امکان متن مصوبه را در پاسخ پرسش یا به صورت ایمیل برای بنده ارسال نمایید . با سپاس فراوان

1397/12/1

با سلام و احترام
تعيين و درج مشاغل مجاز در ضوابط پهنه مسكوني از جنس مفاد ضوابط و مقررات طرح هاي توسعه شهري تهران (طرح هاي جامع و تفصيلي) نمي باشد. معذالك، نوع كاربري ها و فعاليت هاي مجاز به استقرار پهنه مسكوني(R) در پيوست شماره 6 طرح جامع، همچنين در ضوابط و مقررات طرح تفصيلي يكپارچه شهر تهران منعكس بوده و اطلاعات مذكور علاوه بر اينترنت از طريق آدرس ( http://shahrsazi.tehran.ir) نيز قابل دسترس و مشاهده مي باشد .

ملک مورد سوال ۱۸۰ متر مربع است و در انتهای کوچه بن بست واقع شده که عرض فعلی گذر ۵ متر است و ورودی ملک ۲ متر میباشد و ورودی ملک حتی پس از اصلاح گذر هم افزایش نخواهد یافت و همان ۲ متر باقی خواهد ماند. آیا به چنین ملکی جواز احداث ۴ طبقه مسکونی میدهند؟

1397/11/30

با سلام و احترام
خیر . احداث بنا صرفا در حد حقوق پایه ملک امکان پذیر است . مگر اینکه بتوانید در خارج از ملک پارکینگ مورد نیاز را خریداری و سند آنرا ارائه دهید .

با سلام و احترام، آيا شهرداري ميتواند بدون رضايت كليه مالكين، در پهنه S، اقدام به تثبيت كاربري اداري و تجاري در ملك با پايانكار مسكوني نمايد؟ با تشكر

1397/11/29

با سلام و احترام
خیر . رعایت قانون تملک آپارتمان ها الزامی است .

با سلام و احترام. درخواست می شود نسبت به ارائه فرایند مراجعه به کمیسیون ماده 5 و مستنداات مورد نیاز جهت اخذ مصوبه بلندمرتبه سازی در پهنه های مجاز برای این امر هماهنگی بفرمایید. باسپاس فراوان

1397/11/29

با سلام و احترام
طرح مكان يابي و ضوابط ساخت و ساز ساختمان هاي بلندمرتبه شهر تهران، قبلاً طي مصوبه بند يك صورتجلسه 536 مورخ 93/12/03 به تأييد كميسيون ماده پنج شهر تهران رسيده و با توجه به اينكه اين مصوبه كه نحوه مواجهه با درخواست ها و ساخت و ساز بناهاي بلندمرتبه شهر تهران را نيز تعيين نموده، مستلزم تصويب نهايي شورايعالي شهرسازي و معماري ايران بوده، به وزارت راه و شهرسازي احاله شده است. معذالك، علي رغم پيگيري هاي مكرر شهرداري تهران؛ موضوع كماكان به تصميم گيري نهايي منتج نگرديده و نتيجه اي هم به شهرداري تهران ابلاغ نشده است. .

با سلام سال ۹۵ پروانه ساخت تجاری مسکونی ۲۵۸۸۵ گرفتم سال ۹۶.۸ ساخت ساختمان به اتمام رسید واحد ها پیش فروش شد نزدیک به ۱۴ ماه پس از اتمام ساخت نتوانستم پایان کار بگیرم به دلیل کسری پارکینگ. هرچند در ابتدا هم معلوم بود ساختمان مذکور توانایی تامین پارکینگ را ندارد ولی مجوز شروع به کار را دادند.حال مسئولی پاسخگوی مشکل ما نیست و با استناد به تعهد پارکینگ مالک، ما را معلق نگه داشته اند از طرفی خریداران از من طلب خسارت میکنند.شهرداری حاضر به حل این مشکل یا دادن راه حلی نیست و به گردن تصمیمات شورای شهر می اندازند.تکلیف ما چیست!!!!!!

1397/11/27

با سلام و احترام
شما موظف به انجام تعهدتان می باشید . البته طی مصوبه جدید شورای اسلامی شهر که در دست ابلاغ است به تعدادی از اینگونه املاک اجازه تعییت تکلیف با پرداخت عوارض داده شده باید از منطقه پیگیری کنید آیا پرونده شما را به شورا اعلام کرده اند یا خیر ؟ 

با عرض سلام خواستم بپرسم ملك ما قبلا در طرح امام علي جنوب بوده و بعد از اجراي طرح ما كماكان در پهنه gقرار داريم و به ما گفتند همه كارها انجام شده و منتظريم به كمسيون بره چقدر زمان ميبره كمسيون برگزار بشه و جواب بياد ما همه زندگيمون رو هواست

1397/11/26

با سلام و احترام
معمولاً طرحي كه به تصويب كميسيون ماده پنج رسيده و غالباً نيز در سامانه طرح تفصيلي شهر بارگذاري گشته و مي گردد، ملاك اقدامات اجرايي شهرداري مي باشد. در خصوص بخشي از املاك حاشيه طرح بزرگراه امام علي(ع)، پبشنهاداتي در فرايند پايش طرح تفصيلي محدوده شهرداري منطقه 15 مطرح كه با اصلاحاتي طي مصوبه بند يك صورتجلسه 559 كميسيون ماده پنج مورخ 95/03/24 به تصويب رسيد. معذالك، چنانچه كد شناسايي يا شماره پرونده شهرسازي ملك مذكور به همراه نشاني اعلام گردد، مراتب از طريق شهرداري منطقه ذيربط يا اين امور، قابل رسيدگي و اظهار نظر خواهد بود. .

باسلام میخواست بدانم شرط تحقق حقوق مکتسبه در املاک باعنایت به صدور پروانه(مندرج در بند24 ماده55 قانون شهرداریها) ملاک عمل خواهد بود ویا پرداخت بخشی از عوارض صدورپروانه /نظارت فنی میتواند در زمان آینده برای اشخاص حقوق مکتسبه ایجاد مینماید؟لطفاً پاسخ مستدل به قوانین و...باشد باتشکر.

1397/11/24

با سلام و احترام
حقوق مکتسبه صرفا ناشی از صدور پایانکار ساختمانی برای ملک یا داشتن پروانه ساختمانی معتبر می باشد .

با سلام نقشه ی من مورد تایید قرار گرفته و به فیش رسیده است و فیش هم صادر شده است اما به دلایلی قادر به پرداخت فیش نیستم خواستم بدانم که مثلا اگر یک سال دیگر مجدادا بخواهم اقدام به اخذ جواز بکنم تمام مراحل باید از اول انجام شود؟

1397/11/24

با سلام و احترام
صدور پروانه ، تابع ضوابط روز است .

با سلام و احترام با توجه به اینکه در تبصره 24 ماده 55 قانون شهرداری دایر کردن دفتر وکالت، مطب، اسناد رسمی و همچنین دفاتر روزنامه و مجله و دفتر مهندسی در ملک دارای کاربری مسکونی به قید مباشرت مالک مجاز می باشد، اقدام به استفاده از ملک به عنوان دفتر نشریه اقتصادی نموده ایم. مدارک مالکیت و مجوز های مربوط به وزارت ارشاد و نامه تایید فعالیت دفتر نشریه از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد نیز تحویل شهرداری منطقه گردیده است. معاونت شهرسازی منطقه درخواستی را به اداره ترافیک منطقه جهت اظهار نظر ارسال کرده است تا بر اساس مدارک تکمیل شده ، پرونده را تایید نمایند. اداره ترافیک در جواب این استعلام اعلام کرده است که بر اساس اینکه هیچگونه ضابطه ای در خصوص فعالیت دفاتر نشریه وجود ندارد امکان هرگونه اظهار نظر منتفی می باشد. خواهشمند است راهنمایی فرمایید که اولا ارجاع پرونده در حالی که قانون شهرداری مستقیما در ماده 55 بدون هیچ اما و اگری فعالیت دفاتر روزنامه و مجلات را مجاز شمرده، به اداره ترافیک صحیح بوده است. ثانیا جهت تایید نهایی شهرداری چه اقدامی لازم است صورت گیرد؟

1397/11/23

با سلام و احترام
نیازی به استعلام ترافیکی ندارد . شهرداری منطقه می بایست مدارک و مستندات را با قانون انطباق داده و طبق آ ن اقدام نماید .

با سلام در سایت استعلام طرح تفصیلی برای یکی از املاکی که هم اکنون قصد خرید آنرا دارم، اعلام نموده که پهنه آن R122 می باشد. ولی در سطر پایین تر کاربری آنرا فضای سبز اعلام شده. این موضوع برای اینجانب ابهام ایجاد نموده است . سوال اینجانب اینست که ساخت و ساز مسکونی برای این ملک امکانپذیر است یا خیر؟ با تشکر

1397/11/23

با سلام و احترام
درست است ملک در پهنه مسکونی R122 واقع شده ولی کاربری آن فضای سبز است و اجازه ساخت مسکونی ندارد . شهرداری باید ملک را تملک نماید یا طبق قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح اقدام کند .

ملکی که ۱۱۰ متر بنا دارد ۶۰ متر ان مجوز کارگاه دارد و بقیه مسکونی می باشد لطفا بفر مایید جهت ساخت روی قسمت کارکاهی مجوز مسکونی میدهند؟

1397/11/21

با سلام و احترام
بستگی به پهنه وقوع ملک و امکان رعایت ضوابط و مقررات ملی و شهرسازی بویژه تامین پارکینگ دارد باید توسط منطقه یررسی و اعلام نظر شود .

سلام.ملکی که سابقه سکونت و پایانکار با کاربری مسکونی دارد در طرح تفصیلی مشاهده میشود که کاربری آموزشی درج شده چگونه میتوان از حقوقی خود دفاع کرد و موضوع را به کاربری قبل از تصویب طرح تفصیلی برگردانند.

1397/11/21

با سلام و احترام
موضوع می بایست از طریق شهرداری منطقه به اداره کل شهرسازی و طرح های شهری منعکس گردد تا به کمیسیون ماده پنج ارسال شود . 

با. سلام بنده واحدی اداری واقع در طبقه همکف را در یک مجتمع خریداری نمودم که دارای ۱۸ واحد میباشد که غیر از من ۶ واحد دیگر نیز پایانکار اداری دریافت کردند و بقیه واحد ها مطب هستن که پایانکار مسکونی دارند و همه مالین به یکدیگر جهت تغییر کاربری به‌ اداری یا تجاری رضایت داده اند به غیر از یک واحد که در حال حاضر نیز ایشان مخالف تغییر کاربری واحد بندس ایا با توجه به اینکه‌شهرداری قبلا مستند به همین رضایتنامه ها (با وجود عدم رضایت واحد مخالف) اقدام به تغییر کاربری‌ به اداری‌بسیاری از واحد‌ها نموده میتواند با تغییر کاربری بنده به تجاری مخالفت نماید؟؟ ضمنا پهنه ملک بنده m میباشد ممنون میشم دقیق راهنمایی بفرمایین

1397/11/18

با سلام و احترام
در زمان تثبیت ، رعایت قانون تملک آپارتمان ها الزامی است .

با سلام من آپارتمانی خریده ام که متاسفانه سازنده بعد از گرفتن پایان کار اقدام به راه اندازی آسانسور کرده است میخواهم بدانم اگر پرونده به ماده 100 ارجاع شود چقدر هزینه برای تخلف آسانسور تعلق میگیرد

1397/11/18

با سلام و احترام
پاسخگویی به این سوال ، از طرف اداره کل تدوین ضوابط مقدور نیست شهرداری منطقه ، پاسخگو است . 

با سلام و احترام، ملکی به مساحت یک هزار متر مربع با گذر اصلاحی 16 متر واقع در پهنه R122 می‌باشد. با توجه به اینکه مساحت ملک از سه برابر حداقل پهنه بیشتر می‌باشد بنظر می‌رسد طبق بند 5-2 طرح تفصیلی یک طبقه مازاد تشویقی جهت جلوگیری از تفکیک به این ملک تعلق می‌گیرد. در این خصوص دو سوال مطرح است: الف) سامانه آنلاین استعلام طرح تفصیلی جدید شهر تهران تعداد طبقات کاربری را 6 طبقه بدست می‌دهد. آیا این 6 طبقه با احتساب یک طبقه تشویقی بند 5-2 است یا خیر؟ ب ) مالک و دفتر مشاور املاک مدعی هستند با توجه به موقعیت ملک، مساحت آن، گذر مناسب و امکان تأمین پارکینگ، امکان اخذ مجوز طبقات 7 و حتی 8 مسکونی از شهرداری و تصویب آن در شورای معماری منطقه وجود دارد. آیا با پرداخت عوارض مربوطه امکان اخذ مجوز طبقات هفتم و هشتم از شورای معماری منطقه در پروانه ساختمانی وجود دارد و این کار قانونی خواهد بود؟

1397/11/17

با سلام و احترام
الف - بله . با احتساب طبقه تشویقی اعلام شده است . ب- خیر . 

با سلام و احترام، ملکی به مساحت هزار متر مربع با گذر اصلاحی 16 متر واقع در پهنه R122 می باشد. با توجه به اینکه مساحت ملک از سه برابر حداقل پهنه بیشتر می باشد بنظر می رسد طبق بند 5-2 طرح تفصیلی یک طبقه مازاد تشویقی جهت جلوگیری از تفکیک به این ملک تعلق می گیرد. در این خصوص دو سوال مطرح است: الف) سامانه آنلاین استعلام طرح تفصیلی جدید شهر تهران تعداد طبقات کاربری را 6 طبقه بدست می دهد. آیا این 6 طبقه با احتساب یک طبقه تشویقی بند 5-2 است یا خیر؟ ب) مالک و دفتر مشاور املاک مدعی هستند با توجه به موقعیت ملک، مساحت آن، گذر مناسب و امکان تأمین پارکینگ، امکان اخذ مجوز طبقات 7 و حتی 8 مسکونی از شهرداری و تصویب آن در شورای معماری منطقه وجود دارد. آیا با پرداخت عوارض مربوطه امکان اخذ مجوز طبقات هفتم و هشتم از شورای معماری منطقه در پروانه ساختمانی وجود دارد و این کار قانونی خواهد بود؟

1397/11/17

با سلام و احترام
در سامانه آنلاين استعلام طرح تفصيلي، كليه داده ها و اطلاعات ملك از جمله مساحت، زيرپهنه وقوع ملك، عرض گذر، تعداد طبقات مجاز و ... بارگذاري شده است. معذالك، مطابق متن اصلاحيه بند 5-2 ضوابط و مقررات طرح تفصيلي يكپارچه شهر تهران؛ در كليه زيرپهنه هاي سكونت عام -R1 به منظور ممانعت از تفكيك اراضي و املاك در قطعات با وسعت 5 برابر حداقل اندازه قطعه، يك طبقه تشويقي با تراكم متناظر مجاز بوده و هر گونه تصميم و احداث بناي مغاير با مفاد بند مذكور و بدون اخذ موافقت كميسيون ماده پنج شهر تهران، قانوني نمي باشد. ضمناً نظر به ارتباط سؤال مذكور با وظايف جاري شهرداري منطقه ذيربط و وظايف ستادي اداره كل تدوين ضوابط، نظارت و صدور پروانه، لازم است اينگونه موارد را از طريق شهرداري منطقه و يا اداره كل يادشده، پيگيري نمائيد. .

با سلام و عرض ادب اینجانب مالک ملکی 350 متری با بر10 وعرض گذر 10 می باشم شهرداری پهنه ملک را m116 تعیین کرده است با توجه به اینکه ملک در ته کوچه بن بست قرار دارداینجانب تمایلی به ساخت ملک اداری ندارم می خواهم مسکونی بسازم با توجه به پهنه امکان ساخت بیش از 4 طبقه وجود ندارد که به ضرر اینجانب می باشد با توجه به اینکه در این کوچه تعدادزیادی اپارتمان 5 طبقه ساخته شده است چطور می توانم پهنه را به r122 تغییر دهم یابا همان پهنه در خواست 5 طبقه مسکونی را داشته باشم با تشکر

1397/11/17

با سلام و احترام
درخواست تغییر پهنه باید با گزارش کامل توجیهی و امکان سنجی و دلایل مستند توسط شهرداری منطقه به کمیسیون ماده پنج ارسال شود .

باسلام واحترام آیا برای تفکیک زمینی که نوع سند آن باغ است ودرمحدوده شهر واقع شده ودرطرح تفصیلی مصوب کاربری آن مسکونی میباشد ووضع موجود ملک زمین است میبایستی برای تغیر متن سند از باغ به زمین تغیر کاربری تلقی وباید ازکمیسیون ماده 5 کسب مجوز نمود؟یا اینکه چون طرح تفصیلی براساس آ مایش سرزمین وباالهام از طرح جامع شهرکاربری ها را مشخص کرده وکمیسیون ماده 5 خود تصویب کننده طرح تفصیلی میباشد .وچون کاربری ملک رادرطرح تفصیلی مسکونی مشخص وتصویب نموده بنابراین نیازی به کسب مجوز از کمیسیون مذکوربرای تغیر متن سند از باغ به زمین ندارد . فلذااستدعا میشودچنانچه دراینخصوص دستورات کلی به شهرداری ها ابلاغ فرمودیددرصورت امکان مقرر فرمایندنسخه ای از آنرا برای اینجانب ای میل فرمایند .باسپاس فراوان

1397/11/15

با سلام و احترام
نوعیت باغ بودن زمین توسط کمیسیون ماده پنج قابل تغییر نیست کمیسیون ماده پنج می تواند کاربری زمین را تغییر دهد نه نوعیت واقعی آنرا .

با سلام مختصرا عرض مینمایم در منطقه 10 شهرداری یک ملک به مساحت 205 متر دارم و دستور نقشه 5 طبقه مسکونی روی پیلوت را مجوز داده است. تک واحدی است ملک و برای خانواده خودمان است. در نقشه معماری پارکینگ ها تامین شده و نقشه معماری اینجانب در شورا نیز مطرح شده است. و رئیس محترم اداره پروانه بخاطر درخواست بنده مبنی بر تقارن سازه و مباحث مهم زلزله با ایجاد ستور در نورگیر موافقت نمود و این نکته را مهندس محاسب نیز تایید کرد. الان شهرداری پرونده اینجانب را اسکن کرده و برای دفتر 1003 فرستاده است اما دفتر 1003 با وجود تایید شهرداری آن را جهت ادامه کار رد نمینماید و بیش از 1 ماه است که بنده روزانه از شهرداری به دفتر خدمات و بالعلکس میروم. سوالم این است آیا واقعا راهی وجود ندارد بنده مالک بخاطر مباحث امنیتی ستون در پاگرد اجرا کنم ضمن اینکه نورگیر بنده 3*4 است و اصلا کسری ندارد. نمیشود از بنده هر گونه ضمانت و .. بگیرند گفته شده نگران هستند که بعدها بنده آن پاسیو را بپوشانم با توجه به جانمایی ملک اینجانب اصلا این امکان وجود ندارد لطفا راهنمایی شفاف کنید. آیا بنده میتوانم این کار را انجام دهم؟

1397/11/15

با سلام و احترام
  لطفا شماره پرونده و تصویر نقشه مورد تائید منطقه ارسال شود . 

موضوعات مربوط به صدور پایانکار به شماره 42131337 مورخ 26/ 4/ 1396 در مورد پرونده 40048025 شهرداری منطقه 4، مطروحه از طرف شهروند محترم آقای جابر انصاری (متاسفانه به دلیل طولانی بودن سوالات، درج در پست پرسش و پاسخ امکان پذیر نمی باشد)

1397/11/14

با سلام و احترام
در پاسخ به موارد مطروحه در تاریخ 97/11/13 و 97/11/14 در ارتباط با پرونده شهرسازی به شماره 40048025 و شماره گواهی ساختمان با شماره 42131336 اعلام میدارد نامه با شماره 1189489 /813 از منطقه استعلام گردیده است که پاسخ منطقه و سایر مستندات بدلیل عدم امکان بارگذاری در این پست به ایمیل شخصی جنابعالی ارسال شده است. .

احتراما خواهشمندم پهنه R231 را توضيح دهيد درصد تراكم ،تعداد طبقات روي همكف ، سطح اشغال طبقات و زير زمين انشاالله هميشه سلامت و سعادتمند باشيد با تشكر و سپاس

1397/11/13

با سلام و احترام
نظر به اينكه زير پهنه R231 بر «تثبيت بافت هاي مسكوني ارزشمند معاصر مطابق طرح هاي مصوب قبلي» دلالت و تاكيد دارد ؛ لذا محدوده هايي كه در اين زيرپهنه قرار دارند، به لحاظ ضوابط و مقررات ساختماني (اعم از كاربري، سطح اشغال، تعداد طبقات، تراكم ساختماني، محل و نحوه توده گذاري، دسترسي ها، پاركينگ ها و ... )، تابع طرح ها و مصوبات مراجع مختلف زمان خويش مي باشند. بنابراين، ويژگي ها، ضوابط و مقررات و متن تصميمات مصوب مربوط به هر يك از اين طرح ها، صرفاً منحصر به همان طرح بوده و قابل تسري به ساير طرح ها و موارد ديگر نمي باشد .

در ساختمان 12 انباری و به متراژ جمعا حدود 100 مربع داریم سوال اینست آیا انباری ها هم کاربری محسوب میشوند

1397/11/13

با سلام و احترام
سوال مبهم است . بله انباری هم یک نوع استفاده از بنا ( کاربرد ) است . 

خوشبختانه با طرح تفصیلی جدید ملکی دارم در پهنه m113 قرار گرفته است تصمیم گرفته ام طبقه همکف آنرا تجاری کنم واحد های مسکونی حدود 170 متر است طبق طرح تفصیلی تهران برای هر واحد مسکونی بالای 150 متر باید دو پارکینگ تامین کنم آیا میتوانم تعدادی از پارکینگهای مسکونی را به پارکینگ تجاری تبدیل کنم از پارکینگهای مسکونی کمتر از تعداد مقرر به واحدها اختصاص دهم از این تغییر کاربری ببرم و که و با این ترفند جریمه کسر پارکینگ تجاری کمتری به شهردای پرداخت کنم با این ترفند جریمه کسر پارکینگ تجاری کمتری به شهردای پرداخت کنم؟ تا هم سود بیشتری از تغییر کاربری و هم پول کمتری به شهرداری ببرم تازه حالا واحدها پارکینگشان کمتر شود بروند در خیابان پارک کنند این مشکل آنهاست بساز و بفروش فقط سود بیشتر را میبیند و اگر شهر مشکل پارکینگ دارد به بساز و بفروش چه مربوط است

1397/11/13

با سلام و احترام
خیر امکانپذیر نمی باشد .

اجبار شهرداری محترم منطقه 12 که من دستور نقشه صادره مطابق طرح تفصیلی راه تعداد طبقات 6طبقه مسکونی تجمع دو پلاک را قانونی ندانسته ودر شورای معماری یک طبقه ازآن را به سلیقه کاهش داده است چون تنها ملکی است که 7 عدد پارکینگ تامین نموده است وقتی سازمان نظارت ندارد که 120052878 سلیقه مدریت میشود پس در این پرونده عملا تعداد طبقات مطابق دستور نقشه مورد حمایت مدیریت سلیقه ای و خفقان حاکم حاکم در محیط اداری وبا توجه به دستورات موجود. خلاف قانون امری واضح است

1397/11/11

با سلام و احترام
علت از منطقه مربوطه درخواست شد . پس از دریافت جواب منطقه به اطلاعتان خواهد رسید .

با سلام در هفته گذشته سوالی مطرح کردم اما پاسخی داده نشد ایا در خرید املاک و زمین دستور نقشه که ای اعتبار 6 ماه آن نگذشته باشد قابل استناد میباشد؟ و دستور نقشه در طی مدت اعتبار قابل استناد و بر آن اساس امکان دریافت و صدور پروانه میباشد؟ با تشکر

1397/11/9

با سلام و احترام
خیر ، تنها مدرک قابل استناد جهت خرید و فروش پایانکار ساختمانی است یا پروانه ای که دارای اعتبار زمانی جهت ساخت می باشد . دستور نقشه اعتباری جهت نقل و انتقال ملک ندارد .

آیا شهرداری میتواند مالک را مجبوربه تفکیک ملک خودش بکند 2_اگرمالک تغییرکاربری ملک خودرا ازباغات به خدمات وتجهیزات شهری گرفته باشد ومصوبه ماده 5 رانیزدریافت کرده باشدوپس ازآن شهرداری درغالب طرح تعریض شهرداری می تواند بدون پرداخت میزان درمسیر به مالک آن این میزان درمسیر ازملک راتملک کند 3_آیا درصورت مواردگفته شده درسئوال 2دشهرداری باید بامالک توافق کند یا خیر

1397/11/8

با سلام و احترام
1- خیر مگر تفکیک قهرا اتفاق افتاده باشد . 2- از اداره املاک منطقه سوال شود . 3- مربوط به اداره املاک منطقه است . 

با سلام و احترام ایا دستور نقشه دارای اعتبار در حکم سند قانونی و قابا استناد میباشد؟ و اگر در آن مدت طرح تفصیلی تغییر نماید با این دستور نقشه میتوان اقدام به دریافت جواز نمود؟ مراتب جهت اطلاع درباره خرید املاکی میباشد که دارای دستور نقشه معتبر میباشند با تشکر

1397/11/3

با سلام و احترام
دستور نقشه برای نقل و انتقال ملک معتبر نیست . صرفا اطلاعات طرح تفصیلی برای ارائه نقشه است.

با توجه به قرارگيري فيلد مصوبه موردي در كارتابل رئيس طرح تفصيلي، لطفاً اعلام بفرمائيد مصوبات موردي شامل چه املاكي مي گردد و نيز مصوبات طرح پايش طرح تفصيلي جز اين املاك مي گردد يا خير؟

1397/10/29

با سلام و احترام
الف) پرونده هاي موردي، شامل درخواست هاي مربوط به پرونده املاك و اراضي است كه به صورت منفرد و غالباً به همراه گزارش طرح توجيهي و مستند به داده ها و اطلاعات مندرج در پرونده شهرسازي منطقه ذيربط به دبيرخانه كميسيون ماده پنج ارسال گشته و مي گردند. در مواردي كه كميسيون ماده پنج شهر تهران، مبتني بر متن دستور و اسناد جلسه، نسبت به پلاك يا محدوده خاصي رسيدگي و اتخاذ تصميم مي نمايد، اصطلاحاً گفته مي شود، مصوبه موردي كميسيون مذكور صادر شده و دبيرخانه كميسيون نيز نتايج اينگونه از مصوبات را مشتمل بر متن آن مصوبه و ضمايم مربوطه، به فراخور مكاتبات هر يك از مناطق شهرداري به آن مبدأ ابلاغ و رونوشتي نيز جهت ساير دستگاه هاي ذيربط و ذيصلاح ارسال مي نمايد. ب) با ابلاغ طرح تفصيلي يكپارچه شهر تهران، از ابتداي 1391 به اينطرف به مناطق 22 گانه؛ به سبب وجود پاره اي از ايرادت يا مغايرت هاي نقشه اي طرح تفصيلي (پهنه بندي طرح تفصيلي و يا لايه هاي تثبيت كاربري هاي خدماتي و سبز) نسبت به وضع موجود يا حقوق مكتسبه املاك و اراضي مربوطه، ابهامات و مشكلاتي براي شهرداري هاي مناطق ذيربط در زمينه چگونگي صدور مجوزهاي ساختماني و رسيدگي به درخواست برخي از صاحبان يا ذينفعان املاك و اراضي پديد آمد كه مراتب با محوريت حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران و مشاور تهيه كننده طرح تفصيلي و در چارچوب دستورالعملي خاص به تفكيك املاك و اراضي هر يك از مناطق شهر تهران مورد رسيدگي و اقدام قرار گرفت كه به "فرايند پايش طرح تفصيلي" مشهور است. معذالك، پايش طرح تفصيلي شهر تهران تاكنون در 2 مرحله (پايش نخست در خاتمه سال 91 و پايش دوم در سال هاي 95-94) صورت گرفته و در هر يك از اين مراحل مذكور، با انعكاس نتايج در قالب گزارشات، نقشه ها و جداول مربوطه به اين دبيرخانه، كميسيون ماده پنج شهر تهران نيز ضمن رسيدگي به تمام موارد، تصميمات لازم اتخاذ نموده و نتايج نيز توسط اين دبيرخانه در قالب مصوبات و ضمايم مربوطه و به تفكيك هر يك از مناطق ذيربط ابلاغ و رونوشت آنها نيز به ساير دستگاه هاي ذيربط و ذيصلاح، منعكس شده است.

با سلام.بنده مالک ملکی هستم که 6 سال پیش پروانه ساختمانی برای ملک خود از شهرداری اخذ نموده ام.اما در این مدت هیپگونه عملیات ساختمانی در ملک انجام نداده ام.آیا صرف صدور پروانه ساختمانی این حق را برای من مالک ایجاد میکند که درحال حاضر به شهرداری مراجعه و پروانه ام را تمدید کنم؟و اگر این حق را ندارم شهرداری با استناد به چه ماده قانونی تمدید پروانه را انجام نداده و آن را باطل میداند؟با سپاس.

1397/10/27

با سلام و احترام
پروانه های ساختمانی صرفا دو سال جهت شروع عملیات معتبر می باشند که پس از انقضای مهلت مذکور و عدم اجرای پروانه باید مجددا بر اساس ضوابط روز پروانه اخذ شود .

سلام علیکم احتراما باستحضار میرساند اینجانب فروشگاههی دارم که همکف تماما تجاری میباشد بعد از پایان کار در ارتفاع پنج متری فروشگاه مکانی را درست کرده ام با ساندویج پانل واز ان بعنوان آبدار خانه وبایگانی استفاده میکنم به شهرداری رفتم جهت پرداخت عوارض که مکان فوق را قانونی کنم متاسفانه روز بعد که به فروشگاه آمدم دیدم جلوی مغازه بدون هیچ مجوزی واعلامی نیو جرسی گذاشته اند ومیگویند بیا عوارض پرداخت کن و در اعلام عوارض مکان فوق را تجاری محسوب مینمایند در صورتیکه طبقه فوقانی است وکاربری آن آبدارخانه محل وغذا خوری وبایگانی اسناد میباشد و بالاترین نرخ منطقه را برآورد کرده اند لذا راهنمایی میخواستم که مکان فوق چه کاربری محسوب میشود و عوارض متراژ 106 متر در منطقه خیابان مصطفی خمینی با نوع استفاده ای که مینماییم چه نوع کاربری است وچگونگی نحوه محاسبه عوارض چطور میباشد منطقه 12 ناحیه 2 شماره پرونده شهرسازی 39705 شماره ثبت ملک 89381 کد پستی 1177655415 شماره فرعی یک اصلی 1121

1397/10/26

با سلام و احترام
اقدام منطقه صحیح است .

ملک بنده ۵۲۵ متر است که ۱۰۰ متر اصلاحی دارد ‌دارای ۳ طبقه با مجوز ساخت در ۶۰٪ بنا میباشد و پایانکار و هر واحد سند تک برگ که مجوز ساخت مربوط به ۴۰ سال قبل است بنده در سال ۱۳۹۵ تقاضای مجوز نوسازی کردم وبعد از یکسال عوارض تزدیک دو میلیارد تومن پرداخت نمودم الان یک سال هست که در مرحله پیش نویس متوقف شده که سند قبلی باغ است در حالیکه بعد از سند قبلی مجوز ساخت مدارای ساختمان است و عوارض جدید هم شهرداری از بنده یکسال اس گرفته وما بلا تکلیف هستیم چکار باید انجام دهیم لطفا دستور بدهید ممنون

1397/10/25

با سلام و احترام
با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر ، در حال حاضر تشکیل پرونده و صدور پروانه برای باغات متوقف است .

اینجانب در شهرداری منطقه 9 شماره ملک20531-002 ملک اینجانب 120 متر با بر 6 دارایه یکباب تجاری گذر12متری واقع در بافت فرسوده هست با توجه به اخطار رفع خطر به علت نشست ساختمان ومقدور نبودن جهت تامین پارکینگ تقاضایه صدور پروانه اندازه وضع موجود و حقوق مکتسبه خود که دو طبقه رویه تجاریست را کرده ام ولی از من تامین پارکینگ خاستن که باعث حذف تجاری میگردد که امکان پذیر نیست لطفا راهنماییم کنید ضمنا امکان تجمیع هم وجود ندارد

1397/10/23

با سلام و احترام
طبق ضوابط طرح تفصیلی چنانچه در داخل ملک تامین پارکینگ ممکن نیست در پارکینگ های خارج از ملک در شعاع 250 متری تامین نمایید .

با سلام احتراما يكي از ورثه مرحوم فتح اله نوري ميباشم.بخشي از زمين كشاورزي پدرم در روستاي گل حصار (قوچ حصار سابق) واقع در حوالي شهرري به استناد ادعاي دهياري روستا در بافت آموزشي قرار گرفته است.براي تغيير كاربري آن چندين بار از طريق دهياري با آموزش و پرورش كهريزك مكاتبه شده است ونهايتا ان اداره راه تغيير كاربري را مراجعه به كميسيون ماده 5 اعلام نموده اند.لطفا راهنمايي فرماييد به كجا مراجعه نمايم و چگونه اغاز كنم. با تشكر

1397/10/21

با سلام و احترام
مطابق ماده 7 آئين نامه نحوه بررسي و تصويب طرح هاي توسعه و عمران محلي، ناحيه اي، منطقه اي و ملي و مقررات شهرسازي و معماري كشور (مصوب 1378/10/12 هيئت محترم وزيران)، مرجع تصويب طرح هاي هادي روستايي از جمله روستاي گل حصار (قوچ حصار سابق واقع در حريم شهر تهران)، شوراي استان تهران مي باشد و اينگونه طرح ها توسط كميته فني استان بررسي مي گردد كه ساير جزئيات مربوطه (نظير حدود اختيارات شورا، شرايط احراز پرونده ها جهت رسيدگي ... ، و از جمله در مورد درخواست، اخذ موافقت كتبي آموزش و پرورش با تغيير كاربري ملك يادشده) به تفصيل در آئين نامه مذكور تبيين و تعريف شده است. مع الوصف، با توجه به قرار گيري روستاي مذكور در حريم شهرداري منطقه 20 ؛ توصيه مي گردد به شهرداري آن منطقه مراجعه و در صورت ضرورت، مراتب از طريق اداره كل حريم نيز پيگيري شود .

با سلام.من ناظر برق نظام مهندسی هستم.پروژه هایی که ما مهندسین ناظر نظام مهندسی در پروژه های چهار ناظره از ابتدای تخریب و گود برداری و نظارت در جهت عدم خسارت به شبکه های برق و مخابرات و راهنمایی و ارجاع دستور کار به مجری جهت رعایت اصول ایمنی و جلوگیری از ایجاد خسارت مسولییت کاری داریم..خواهشمند است گزارش کتبی من در کارت تابل منعکس بشود و قابل کنترل مسولین ذیربط باشد.زیرا تذکرات شفاهی را هم ناظر هماهنگ کننده ممکن هست اعلام عدم اطلاع نماید و هم مجری. لیکن زمانیکه گزارشات مهندسین برق و مکانیک بصورت کتبی در کارت تابل منعکس شود انگاه امکان شانه خالی کردن از مسولییت هیچیک باقی نخواهد ماند.ضمن انکه بطور غیر مستقیم انجام نظارت مستمر واقعی ناظرین قابل کنترل خواهد بود.با تشکر

1397/10/20

با سلام و احترام
در فرمت جدید گزارشات مرحله ای ضمن الزام ناظر هماهنگ کننده به اخذ شروع به کار و از سایر ناظرین و همچنین امکان ثبت گزارشات از مرحله سقف به بعد جهت سایر مهندسین فراهم شده است که امکان بارگزاری توسط مالک وجود ندارد .

سلام آیا شهرداری حق دارد چند ماه پس از اخذ ملک به دلیل طرح تعریض گذر از مالک، با پیشنهاد تغییر کاربری به کمیسیون ماده پنج، آنرا به مسکونی تبدیل نماید. آیا برای اخذ ملک در طرح رویه واحدی در کلیه مناطق شهرداری رعایت می شود؟ مثلا" یک قرارداد متحدالشکل یا هر منطقه ای به سلیقه خود عمل مینماید . و آیا شهرداری حق دارد در خصوص خرید املاک در طرح تعریض گذر، بجای تنظیم قرارداد، با ارائه فرم چاپی تحت عنوان اقرارنامه،مالک را ملزم به امضاء متن داده شده در یکی از دفاتر اسناد رسمی نماید؟ ممنون

1397/10/20

با سلام و احترام
سوالات مبهم است .

سلام جدیدا در کوچه ی ما چهار تا خانه ی حدودا 60 متری رو میخوان تجمیع کنند تا یکماه قبل قرار بر ساخت ساختمان 4 طبقه بود دیروز اما تابلویی زدن که توی آن نوشته 6 طبقه روی زمین این آقا چطوری در کوچه ای که پهن نیست و کاملا اشراف وجود داره به خانه های اطراف این مچوز و گرفته به کجا باید مراجعه کرد جهت رسیدگی؟؟؟؟؟؟؟

1397/10/17

با سلام و احترام
مشخصات دقیق املاک مورد شکایت از جمله شماره کامل پرونده شهرسازی و آدرس ملک و منطقه مربوطه اعلام شود .

با سلام برای اخذ مفاصا حساب به دفتر خدمات مراجعه کردم که گفتند باید پایان کار جدید بگیری و وقتی اومدند برای بازدید در مشاعات تخلفی مشاهده شد که کار اینجانب نبود و بعد دادن تعهد محضری الان یک هفته هست که پرونده اینجانب زیر دست شهردار منطقه است و امضا نشده .میخواستم بدونم این پروسه امضا شدن توسط شهردار چقدر زمان می بره چون اپرتمان را فروخته و با خریدار قرار محضر دارم.

1397/10/17

با سلام و احترام
به منطقه مربوطه مراجعه گردد تاییدات مسئولین منطقه نباید زمانبر باشد .

با سلام ،آیا عوارض پرداخت شده ولی تاکنون از سوی مالک نسبت به صدور پروانه ساخت اقدامی صورت نگرفته ،وفعلآ درمرحله پیش نویسهاست ،میخواستم بدانم این عوارض تا مرحله اخذ صدور پروانه ثابت وبدون تغییر میماند یا خیر،واگر جواب خیر است، اعتبار پیش نویسها چند ماه است

1397/10/17

با سلام و احترام
صرفا صدور پروانه ، حق برای مالک ایجاد می نماید..

ملکی به مساحت تقریبی ۲۰۰ مترمربع با بر ۱۲ سه بر داریم که مشرف به خیابان ۱۲ متری و میدان اصلی محله بوده و همسایه های کناری تجاری می باشند ملک را به صورت دو دهنه مغازه تجاری تبدیل کرده ایم هرکدام به متراژ تقریبا ۹۵ متر هر دو مغازه در حال حاضر دایر بوده و در حال فعالیت می باشند ولی کاربری ملک مسکونی هست سوالی که دارم این است که آیا شهرداری با درخواست تغییر کاربری مسکونی به تجاری با وضع موجود و پرداخت هزینه تغییر کاربری به شهرداری موافقت می کند یا نه؟ و یا اینکه حتماً باید تغییر کاربری از مسکونی به تجاری با تخریب و نوسازی ملک همراه باشد و آیا پرونده موجود در کمیسیون ماده ۱۰۰ مبنی بر استفاده تجاری از ملک مسکونی مانع تبدیل کاربری دو مغازه موجودِ از مسکونی به تجاری میشود یا نه؟

1397/10/16

با سلام و احترام
لطفا مشخصات دقیق ملک اعلام شود .

باسلام اینجانبان ساکنان آپارتمان های واقع در بزرگراه ارتش، میدان قایم ، خیابان خندان، کوچه یاس، پلاک 11 ( بلوک 52427، ملک 4) باطلاع می رساند : قطعه زمینی در طرح تفصیلی جدید به شماره 52427030 در جلوی پنج ملک 52427003 الی 52427007 در نظر گرفته شده است که در صورت اجازه ساخت مشکلات ذیل را بوجود خواهد آورد : 4- در قطعه زمین 52427030 محوله جنگلکاری بوده است و در صورت ساخت م بایست حداقل 10 اصل درخت تخریب شود ؟ 5- حدود سه متر از گذر 6 متری جلوی واحد 52427004 توسط ملک و تیر برق نصب شده در آن اشغال شده است که امکان عبور به شدت سخت می نماید 6- در نهایت آیا گذر 6 متری برای بیش از 200 واحد پاسخگویی رفت و آمد می باشد ؟؟

1397/10/15

با سلام و احترام
پدرخصوص موضوع احداث بنا در ملک با کد شناسایی 52427030 به آگاهی می رساند: در بروکف اعلام شده در سیستم شهرسازی شمال ملک به گذر 12 متری تعریف شده لذا دسترسی و نور ملک شمالی با کد شناسایی 52427006 و 52427007 تامین خواهد شد. با توجه به اسفالته بودن محل قبل از شروع هرگونه عمليات ساختماني استعلامات لازم از ادارات گاز و اب و برق و ... اخذ خواهد شد. ملک مزبور طبق نامه ش 109990 م 30/9/91 کميسيون باغا ت باغ است و صدور پروانه ساخت با رعایت مقررات مربوطه خواهد بود. گذر شرقی 6 متری طبق طرح تفصیلی است و در صورت درخواست منطقه جهت افزایش عرض موضوع قابل طرح در کمیته تخصصی شبکه معابر و یا کمیسیون ماده 5 خواهد بود. .

سلام و وقت بخیر. اگر آموزشگاه موسیقی در ملکی شروع به کار کند که پایان کار ندارد و مشمول ماده ۱۰۰ هست و ساختمان جریمه را پرداخت کرده باشند و در شرف گرفتن پایان کار باشند آیا شهرداری میتواند طبق بخشنامه که آموزشگاه های فرهنگی و هنری چه به صورت مالک و چه مستاجر میتوانند در ملک مسکونی فعالیت داشته باشند بلامانع کتبی بدهند یا خیر؟

1397/10/14

با سلام و احترام
طبق ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران ، آموزشگاه ها تجاری محسوب می شوند و نمی توانند در ملک مسکونی و پهنه مسکونی استقرار یابند .

بنده مالك پرونده ٣٠٠٢٢٦٩٥ هستم با توجه به ابطال عوارض تطويل به خصوص مصوبه ٢١٥٨ بنده به هر جايي كه رفتم اين مصوبه رو قبول نمي كنند با توجه به لازم الاجرا بودن راي هييت عمومي ديوان عدالت اداري مبني بر لغو دريافت عوارض تاخير ساختمان سازي چرا بنده بايد در هزارتوي نظام اداري شهرداري به چالش بيفتم وشهرسازي منطقه ٣ قبول نميكنند?لطفا دستور بفرماييد كه با بنده همكاري كنند

1397/10/13

با سلام و احترام
 ارای جدید هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مورخ 97/09/06 در این خصوص صادر شده و در دست ابلاغ به مناطق است بنابراین اخذ عوارض تطویل منتفی است .

باسلام واحترام آیا شهرداری درخصوص بازدیداز ملک جهت اعلام نظربرای استحکام یاعدم استحکام سازه برای مقابله بازلزله به شهروندان کمک میکند اگر بله با کدام قسمت باید تماس داشته باشیم

1397/10/9

با سلام و احترام
متولی موضوع استحکام یا عدم استحکام ساختمان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران می باشد که در این رابطه مهندسان واجد شرایط در حوزه های مکانیک- برق- سازه - معماری دارای پروانه نظام مهندسی می توانند اعلام نظر نمایند..

من ناظر پروانه یک ملکی هستم. در سامانه ثبت گزارشات مرحله ای شهرداری، لینک ثبت گزارش تخریب فعال نمی باشد. فقط گزارش شروع عملیات و گودبرداری میشود ثبت کرد. لطفا راهنمایی کنید

1397/10/8

با سلام و احترام
  درحال حاضر مرحله تخریب براساس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان الزامی نمی باشد لذا در سامانه جدید ثبت گزارشات نیز این مرحله الزامی نمی باشد لیکن سوالات مربوط به تخریب بنا در مرحله شروع عملیات در نظر گرفته شده است. لازم به ذکر است که در آینده این مرحله جزء مراحل اختیاری امکان ثبت گزارش تخریب فراهم می گردد. .

درود و عرض ادب ملکی که در مشرفیت به بلوار قرار گرفته اما در پهنه مسکونی تقسیم بندی شده ولی عملا قابلیت بهره برداری مسکونی را ندارد زیرا مجاورین تماما اداری و تجاری استفاده می نمایند و اکنون اینجانب نیز به صورت مطب و اموزشگاه که در مصوبات نیاز به اداری بودن کاربری ندارد استفاده میکنم ولی شهرداری منطقه ۵ ضمن گزارش خلاف مقدمات ایجاد مشکل و جلوگیری را فراهم مینماید. لذا تقاضا دارم نسبت به اگاهی اینجانب و رفع مشکل بنده رو راهنمایی فرمایید سپاس از مساعدت و مشکل گشایی شما بزرگواران

1397/10/7

با سلام و احترام
استفاده از محل مسکونی بصورت مطب پزشکان بر اساس قانون محل مطب پزشکان مشروط بر عدم مزاحمت برای ساکنین و رعایت بند 20 ماده 55 قانون شهرداری بلامانع است .
آموزشگاه های خصوصی طبق طرح تفصیلی جدید ، نمیتوانند در مسکونی مستقر شوند .

با سلام شماره پرونده 40048025 شهرداری منطقه 4 پلاک ثبتی 37 اصلی فرعی 3345 قطعه 1 پروانه40034037 مورخ 4 / 11 / 1397 پایانکار 42131337 مورخ 27/ 4 / 96 بادهها مورد تخلف از مقررات ملی و نظام مهندسی و ضوابط طرح تفضیلی و شهرسازی در صدور پایانکار با از بین رفتن حقوق مکتسبه ساکنین و مالکین پیش خریداران،تاکنون 5 پرونده کیفری و حقوقی در مجاکم قضایی مدرس و باهنر تشکیل شده که همگی تائید کننده از بین رفتن آرامش و بهداشت محیط زیست(شرط اصلی تغییر کاربری در تبصره ماده صد)و کاهش ایمنی آتش سوزی(شرط تغییر کاربری در مبحث3)و کاهش ایمنی ساختمان در برابر زلزله. بیش از یکسال از گزارش مکتوب تخلفات به دفتر الکترونیک شهر ،سامانه 137و 1888وناحیه و منطقه به نتیجه نرسیده و با برخورد تند مدیر واحد نظارت فنی منطقه 4 شهرداری روبرو شده ایم در صورت عدم توجه و رسیدگی به تخلفات؛ لاجرم با ارجاع سوابق پیگیری ها به شورای شهر و نهاد های بازررسی و قضایی و شورای انتظامی و شورایعالی شهرسازی و دیوان عدالت و کمسیونهای مربوطه در مجلس و شورای حفظ حقوق بیت المال و...مجبور به پیگیری و رسیدگی خواهیم بود

1397/10/5

با سلام و احترام
لطفا موارد را به سازمان بازرسی شهرداری تهران منعکس نمائید .

سلام نظر به اینکه شهرداری به عنوان سازمان متولی صدور پروانه تعیین شده ایا ترتیب اجرا و انجام مراحل صدور پروانه ساختمان در اختیار شهرداری است و یا خیر

1397/10/4

با سلام و احترام
فرآیند صدور پروانه در شهرداری تهران ، فرآیند مشخصی است که شهرداری می تواند در جهت بهبود آن ، اقداماتی را انجام دهد .

سلام آیا مالک و شهرداری می توانند توافق کنند که در خصوص صدور پروانه 5 طبقه روی پیلوت در گذر 9 متری یک متر از ملک عقب نشینی شود و نقیصه رفع شود تا ضوابط شهرسازی رعایت گردد. ایا این اقدام و توافق از نظر ضوابط شهرسازی مجاز است و غیر قانونی تلقی نمی شود

1397/10/4

با سلام و احترام
خیر . عرض گذر از ضوابط طرح تفصیلی تبعیت می نماید و شهرداری منطقه نمی تواند راسا عرض گذرها را تغییر دهد .

سلام اینجانب سازنده در قرارداد مشارکت به درخواست کتبی و وکالت از مالکین ملک کلنگی درخواست پروانه 5 طبقه نمودم در جایی که گذر جنوبی مجاور ملک مشرف به مادی با عرض ترافیکی 9 متر متغیر بود. علی الهذا ٰ شهرداری منطقه ضمن بازدید از ملک به صلاحدید خودشان با صدور پروانه 5 طبقه موافقت و نقشه های معماری را با تراکم 5 طبقه تائید و ضمن دریافت کامل عوارض و تراکم 5 طبقه در گذر 9 متری ، نقشه های معماری مهور به مهر شهرداری می گردد و متعاقب آن نیز از سازمان های ذیربط استعلام می شود. پرسش اول - آیا شهرداری منطقه تخلف نموده است ؟ پرسش دوم - آیا صدور فیش ودریافت عوارض قبل از استعلام شهرداری از مرجع ذیصلاح شهرسازی وجاهت قانونی دارد ؟ پرسش سوم - نظر به اینکه یک متر کسری گذر با عقب نشینی از ملک قابل حل می باشد ، آیا این اقدام و این نوع توافق مجاز تلقی می گردد یا خیر ؟ پرسش چهارم - با توجه به اینکه فیش شهراری و نظام و بیمه و ... واریز شده آیا امکان دارد که شهرسازی مجوز ندهد و مخالت کند ؟

1397/10/4

با سلام و احترام
شماره پرونده شهرسازی اعلام گردد .

سلام آیا این جمله صحیح است ؟ پرداخت هر گونه وجه به حساب شهرداری(عوارضات) قبل از استعلام از آتش نشانی وجاهت قانونی ندارد. اگر صحیح است استناد قانونی آن کجا تصویب شده و چرا همه شهرداری ها قبل از استعلامات لازم مبادرت به صدور فیش و اخذ عوارضات کرده و سپس استعلام اخذ می کنند!!!!؟ ممنون از شما

1397/10/4

با سلام و احترام
این جمله در کدام یک از مستندات شهرداری درج شده است ؟ تصویر آن مستند را ارسال نمائید ، ضمنا شماره پرونده ملک نیز اعلام شود .

با عرض سلام. مزید امتنان است مشاغلی که مجاز به فعالیت در اماکن با کاربری اداری هستند را با ذکر مواد قانونی ذکر بفرمایید.

1397/10/4

با سلام و احترام
لطفا شغل مورد نظر را اعلام نمایید.

با سلام بنده زمینی به متراژ ۳۰۰ متر خریدم که هنگام خرید با توجه به استعلام شهرداری زمین کاربری مسکونی بوده و پس از اصلاحی ۱۷۱ متر از آن میماند حال پس از چند سال که میخواهم بفروشم میگویند کاربری فضای سبز شده من باید چکار کنم

1397/10/3

با سلام و احترام
لطفا مشخصات ملک از قبیل شماره پرونده شهرسازی را اعلام نمائید تا قابل بررسی باشد .

باسلام و عرض وقت بخیر با توجه به طرح تفصیلی شهر تهران و ضوابط و مقررات مربوط به ان برخی از مناطق در پهنه هایی قرار گرفته است که فاقد همخوانی با بافت موجود در منطقه می باشد . به عنوان مثال قرار دادن ملکی در خیابان های فرعی محله ای در پهنه s123. خواهشمند است مراحل و فرایند مطرح نمودن موارد اختلاف در طرح تفصیلی را اعلام فرمایید. پیشاپیش از پاسخگویی و مساعدت شما کمال تشکر و قدر دانی را دارا می باشم .

1397/9/30

با سلام و احترام
تطبیق پهنه های طرح تفصیلی مطابق با قابلیت ها و استعداد های بافت شهری موجود در هر محدوده شهری از مناطق صورت گرفته، مثلاً در محدوده هایی که کاربری مسکونی سطح غالب هویت محدوده را تشکیل می دهد به زیر پهنه های Rو جاهایی که در لبه های شهری به کاربری های فعالیت اختصاص دارد به زیر پهنه های M ,S اختصاص داده شده است. در هر صورت بررسی وضعیت هر مورد تقاضا لازم است بر اساس ارائه مشخصات دقیق ملک صورت پذیرد که در صورت ارائه مدارک ، بررسی و اعلام نتیجه سریعا انجام خواهد شد. .

ضمن عرض سلام و وقت بخیر. خواهشمندم نسبت به دسترسی به مصوبات مرتبط با ساختمان پلاسکو حرایم اجباری آن بنده را راهنمایی بفرمایید. به جهت حضور در مسابقه طراحی پلاسکو به این اطلاعات نیازمندم. ممنون از راهنمایی شما

1397/9/28

با سلام و احترام
مصوبه كميسيون ماده پنج شهر تهران در خصوص ساختمان پلاسكو به ایمیل شخصی شما ارسال گردیده است . جهت ساير اطلاعات مربوطه به شهرداري منطقه 12 مراجعه نمائيد..

با سلام و احترام زميني در شهرقدس داشتيم براي گرفتن پروانه شهرداري اعلام نمود بايد تغيير کاربري زمين پرداخت گردد. در تاريخ 97/04/07 مبلغ 27300000 به حساب شهرداري واريز کرديم. در تاريخ 97.04/011 قانون طرح تفضيلي در شهرداري شهرقدس اجرايي گرديد. براساس طرح تفضيلي زمين اينجانب کاربري مسکوني تعاق گرفته بود. پروانه ساختمان در تاريخ 97/06/06 صادر گرديده.آيا مي توان پول پرداختي را به نوعي پس گرفت يا براي گرفتن تراکم طبق 4از آن استفاده نمود. (زمينهاي محدوده ملک ما بدون تغيير کاربزي پروانه گرفتند.) سپاس فروان

1397/9/28

با سلام و احترام
چنانچه شهرداری عوارضی اخذ کرده که بابت آن نمی تواند پروانه یا پایانکار صادر نماید . مبلغ پرداخت شده قابل استرداد است .

با سلام و احترام زميني در شهرقدس داشتيم براي گرفتن پروانه شهرداري اعلام نمود بايد تغيير کاربري زمين پرداخت گردد. در تاريخ 97/04/07 مبلغ 27300000 به حساب شهرداري واريز کرديم. در تاريخ 97.04/011 قانون طرح تفضيلي در شهرداري شهرقدس اجرايي گرديد. براساس طرح تفضيلي زمين اينجانب کاربري مسکوني تعاق گرفته بود. پروانه ساختمان در تاريخ 97/06/06 صادر گرديده.آيا مي توان پول پرداختي را به نوعي پس گرفت يا براي گرفتن تراکم طبق 4از آن استفاده نمود. (زمينهاي محدوده ملک ما بدون تغيير کاربزي پروانه گرفتند.) سپاس فروان

1397/9/28

با سلام و احترام
به شهرداری منطقه مربوطه مراجعه فرمائید .

با سلام(پرونده در منطقه 4 شهرداری تهران) در آبانماه سال 96درخواست پروانه تخریب و نوسازی کردم،پهنه ملک R122 میباشد و به دلیل گذر 8 متری طبقه پنجم مسکونی به ملک بنده تعلق نگرفت، با توجه به اینکه تمامی قطعات جنوبی این کوچه نوساز بوده و همگی دارای 5 و 6 طبقه مسکونی +دو طبقه پارکینگ میباشند(البته فقط ملک بنده باقی مانده که کلنگی میباشد)و همچنین 60 درصد قطعات 5 و 6 طبقه مسکونی دارند درخواست طبقه پنجم مسکونی را از طریق شورای معماری مطرح کردم،علی رغم چندین بار مخالفت پس از بازدید مسؤلین و مدیران منطقه 4 با درخواست بنده موافقت شد، پس از ارائه نقشه های معماری و تأیید آن فیش عوارض بنده در سیستم صادر شد ولی هیچوقت برای چاپ نرفت و قابل رؤیت و دسترسی اینجانب نبود،پس از مدت چهار ماه رفت و آمد و پیگیری فیش برای پرداخت ،مدیران شهرسازی رأی شورا را نادیده گرفته و کلا با طبقه پنجم مخالفت کردن،لطفا بفرمائید چطور میتوانم احقاق حق کنم. با سپاس وافر

1397/9/28

با سلام و احترام
صدور پروانه در چهارچوب ضوابط طرح تفصیلی امکان پذیر است .

با سلام. ملكي با راي ماده ١٢ داير ساختمان دارم. كوچه قبلا متداول شهري بوده و در طرح جديد باغ شهري اعلام شده است. بالغ بر ٥ ملك با راي ديوان پروانه ساخت متداول شهري دريافت و احداث كرده اند. ايا ميتوان از شهرداري درخواست صدور پروانه طبق مجاورين نمود ؟

1397/9/27

با سلام و احترام
صدور پروانه صرفا در چهارچوب ضوابط طرح تفصیلی شهر تهران مقدور می باشد .

باسلام ملکی در منطقه ۱۵ بلوار ابوذر داریم که در نقشه طرح تفصیلی کار بری ملک که متراژ آن ۲۸۸ متر میباشد فضای سبز ثبت شده در ضمن ملک مورد نظر در مجاورت دکلهای فشار قوی میباشد برای نوسازی اگر اقدام کنیم با رعایت حریم فشار قوی آیا امکان برگشت کار بری از فضای سبز به مسکونی ممکن هست و باید به کجا مراجعه کنیم با تشکر

1397/9/16

با سلام و احترام
خیر . حذف کاربری فضای سبز مورد قبول کمیسیون ماده پنج قرار نمی گیرد.

باسلام و خسته نباشيد. بنده ملكي خريده ام و ملك واقع در منطقه ده شهر تهران ميباشد و بافت فرسوده هست.تراكم مجاز براي اين ملك داخل سايت زده ١٨٠٪؜ و ٣طبقه روي ١- هست.ولي داخل كوچه ٤طبقه روي پيلوت ساختن.ايا با توجه بخش نامه شهردار جديد تهران در مورد تراكم مازاد باز هم روشي يا شرايطي براي دريافت يك طبقه مازاد موجود هست؟؟؟لطفا راهنمايي كنيد بنده اگر طبقه ٤ را نتوانم مجوز بگيرم خيلي ضرر ميكنم.

1397/9/16

با سلام و احترام
صدور پروانه در چهار چوب ضوابط طرح تفصیلی امکان پذیر است.

با توجه به تفاهمنامه جدید حق بیمه بابت جواز ساختمان در بین سازمان شهرداریها و سازمان تامین اجتماعی در تا ریخ 97/8/13 هنوز مشکل پابرجاست و سازمان تامین اجتماعی ارزش بهینه و تغییر کاربرد که جزو حق بیمه نیست را خواستار میباشد زیرا در تفاهمنامه جدید این دو مورد در یک بند آمده وبه صورت ارزش افزوده (ارزش بهینه ) ناشی از تغییر کاربری آمده و همین امر باعث مشکلات زیادی گردیده خواهشمند است با اصلاح فیش عوارض این مشکل برطرف میگردد ایا این امر قابل اجرا است یا نه با تشکر از شما

1397/9/7

با سلام و احترام
عناوین عوارض در فیش اعلام عوارض بر اساس مصوبات شورای شهر است و قابل تغییر نیست . سازمان دهیاری ها و شهرداریها اخیرا با سازمان تامین اجتماعی مکاتبه کرده که عوارض ارزش بهینه و تغییر کاربری یا تغییر کاربرد مشمول بیمه تامین اجتماعی نمی شوند . به سازمان مذکور مراجعه فرمائید .

باسلام اخیرا متوجه شدم که حیاط خانه ی قدیمی من که چند تا درخت داره در طرح تفصیلی به عنوان فضای سبز معرفی شده در حالیکه ملک ثبت شده و 6 دانگ هست چطوری باید به حالت قبل (مسکونی) بازگردد؟ باسپاس از پاسخگویی شما

1397/9/2

با سلام و احترام
با در دست داشتن اسناد مالكيتي خود، به شهرداري منطقه اي كه ملك شما در آن واقع است، مراجعه نمائيد.

سلام احتراما خواهشمندم در مورد اينكه همسايه پخ خود را بعد از ٦٠درصد طول زمين اجرا كرده باشد مثلا ١٥ سانتيمتر بعد از ٦٠درصد و بصورت دو متر مستقيم تو رفتگي داده باشد و خود اعلام كند كه پخ را اجرا نكرده و طرح خودش ميباشد ما هم مجبور به اجراي پخ هستيم اطلاعات لازم را مرحمت بفرماييد ممنون و سپاسگزار

1397/8/29

با سلام و احترام
جهت رسیدگی و پاسخگویی حتما باید شماره پرونده اعلام گردد .

سلام علیکم احتراما اینجانبان مالکین مجتمع مسکونی 12 واحدی به پلاک ثبتی 6390/70 واقع در میدان ونک ، خیابان ملاصدرا ، خیابان شیراز جنوبی ، خیابان اتحاد ، پلاک 44 مراتب اعتراض خود را نسبت به اخذ پروانه و شروع به احداث مجتمع مسکونی 36 واحدی دارای پلاک ثبتی 19403/70 و 19404/70 با شماره پرونده 30008487 واقع در محدوده شهرداری منطقه 3 تهران که در ضلع شرقی ملک اینجانبان واقع شده است اعلام میداریم . به استحضار میرساند منطقه ای که ما در آن ساکن هستیم بر اساس طرح تفصیلی شهر تهران در پهنه مسکونی با تراکم زیاد R13 واقع شده و تمام پروژه های مسکونی که ظرف چند سال گذشته در این محل ( خیابانهای اتحاد و فلاحی ) احداث شده است دارای حداکثر 6 طبقه مسکونی ، یک طبقه پیلوت و یک یا دو طبقه زیر زمین می باشند . ظرف ماه گذشته متوجه شدیم که شخصی دو پلاک مجاور ضلع شرقی ما را که بصورت کلنگی می باشند خریداری و ضمن تجمیع دو پلاک مذکور که بالغ بر 1000 متر مربع گردیده است مبادرت به اخذ پروانه ساخت نموده و در حال حاضر مشغول به تخریب ساختمانهای موجود میباشد . ضمن جلسه ای که با نماینده مالک پروژه داشتیم متوجه شدیم که بر خلاف طرح تفصیلی شهر تهران و بدون رعایت پهنه R13 که حداکثر 6 طبقه مسکونی را مجاز میداند ، شهرداری منطقه 3 تهران مجوز احداث 15 طبقه را به صورت 5 طبقه زیر زمین ، یک طبقه همکف و 9 طبقه مسکونی برای مالک صادر نموده است . البته طبق گفته نماینده مالک ، پروژه به صورت برج باغ می باشد و از طبقه همکف به بالا با فاصله 5 متر از پلاکهای شرقی و غربی احداث خواهد گردید . مهمترین قضیه ای که مالکین مجاور پروژه مذکور از جمله اینجانبان را نگران و مضطرب نموده است اجرای زیر زمین پروژه تا منهای 5 طبقه و با گود برداری حدود 20 متر و چسبیده به ملک های مجاور می باشد که ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای دو ساختمان مجاور شرقی و غربی داشته باشد . از جنابعالی درخواست می گردد دستور فرمایید ضمن بررسی موضوع ، چنانچه کمیسیون محترم ماده پنج شهرداری تهران و یا شهرداری منطقه 3 ، تشخیص داده است که با تجمیع دو پلاک مذکور مالک می تواند نسبت به احداث طبقات بیشتری اقدام نماید ، در صورت امکان ترتیبی اتخاذ گردد سطح اشغال زیر زمین پروژه را مطابق ساختمان احداثی و با رعایت 5 متر عقب نشینی از پلاک های شرقی و غربی در نظر بگیر

1397/8/27

با سلام و احترام
جهت محدوده مورد شكايت، مصوبه اي توسط كميسيون ماده پنج شهر تهران صادر نشده است. مع الوصف در خصوص مجوز صادره احتمالي و بررسي انطباق آن با ضوابط و مقررات طرح تفصيلي ملاك عمل، مراتب مستلزم انعكاس موضوع به استعلام از شهرداری منطقه 3 مي باشد .

در ابتدای مهر درخواست پروانه ساخت نموده ام ،و برگ بازدید نیز توسط کارشناس شهرداری تحویل اینجانب گردیده است .و در ان عقب نشینی پلاک توسط کارشناس مشخص شده است ، اما شهرداری به بهانه طرح تفصیلی جدید که هنوز تصویب نشده است ،از تایید نقشه و صدور پروانه خودداری میکند!!!!!!

1397/8/24

با سلام و احترام
مشخصات ملک اعلام شود .

سلام یک زمین بر مفتح جنوبی داریم که در آن ۱۴۰۳ متر تجاری موجود است میخواستم ببینم در صورت صدور فیش عوارض برای اخذ جواز حدودا چه مبلغی از فیش بابت حقوق مکتسبه کم خواهد شد (قیمت تجاری منطقه چیزی حدود متری ۱۲۰ میلیون هست )

1397/8/21

با سلام و احترام
حقوق مکتسبه یعنی اجازه مجدد ساخت تجاری با تخفیف 80% عوارض پذیره و 90% عوارض کاربردی سایر عوارض متعلقه قانونی به قوت خود باقی است .

اگر مهلت قانونی جواز ساختمان تمام شده باشد و دیرتر ساختمان تکمیل شودوبرگه سبز بگیریم دیرکردپروانه ساختمانی چگونه محاسبه میشود؟ فرمول

1397/8/19

با سلام و احترام
تایکسال پس از مهلت مندرج در پروانه معاف از پرداخت عوارض مورد سوال می باشید .

با سلام مستدعی است در خصوص نیاز به مقاوم سازی یک سقف پارکینگ که از طرفی کف واحد بالایی است و بارهای زنده و مرده ان واحد بیشتر از حد مورد الزامی است. این مجتمع دارای 8 واحد اداری است .و در صورت بروز زلزله امکان ریزش و گسیختگی سقف مدکور خواهد بود. مستدعی است راهنمایی و در صورت لزوم متن رضایتنامه مالکان جهت مقاوم سازی را ارسال فرمایید. با تشکر و احترام ناصر عسکری عضو سازمان نظام مهندسی

1397/8/16

با سلام و احترام
چنانچه با نقشه های محاسباتی و مصوب در پروانه تخریب و نوسازی منافات دارد و در عمل به گونه دیگر ساخته شده و یا بهره برداری غیر مجاز می گردد به ناحیه مربوطه مراجعه نمایند تا درمنطقه بررسی و عنداللزوم بررسی مجدد شده و برگ استحکام صادر شود در غیر این صورت اقدامی ندارد .

به نام خدا با تسليت أيام وفات پيامبر إسلام و شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) معاونت محترم شهرسازي شهرداري تهران جناب آقاي دكتر حناچي باسلام؛ احتراما به اطلاع ميرسانم اينجانب بنا به درخواستي از شهرداري محترم منطقه پنج براي تغيير كاربري انباري اداري به تجاري جهت منفي(زير همكف)ارائه كردم كه با موافقت شوراي معماري جهت اخذ عوارض ،پس از محاسبات منجر به كشف مبلغي جهت فيش عوارض به اينجانب اعلام گرديد. اولا:ريز محاسبات آن پس از پيگيري فراوان مستندات آن ارائه نگرديد ثانيا:در خواست تعرفه و جدول و مقدار ضرائب و ....كه جزء حقوق حقه اينجانب است به هيچ عنوان ارائه نگرديد لذا خواهشمند است براي شفاف سازي و براي جلوگيري از يكجانبه گرايي شهرداري ها اگر تعرفه و جدول محاسباتي در سايت رسمي آن معاونت درج و ياسايت شهرداري تهران ارائه گرديده آدرس آن را مرقوم فرموده تا اينجانب با طيب خاطر اقدام به پرداخت عوارض مطروحه نمايم باتشكر فراوان

1397/8/15

با سلام و احترام
تعرفه های اخذ عوارض قانونی در سایت شورای اسلامی شهر تهران موجود است . ضمن اینکه شهرداری موظف به ارائه ریز محاسبات عوارض به مالک می باشد . 

قرارداد همكاري اينجانب با شركت حقوقي به پايان رسيده است ولي متاسفانه شركت عليرغم اعلان كتبي و اخطارهاي سازمان نظام مهندسي استان تهران از خروج پروانه اينجانب خودداري مي نمايد طبق قوانين و مقررات چه اقدامي ميتوان انجام داد

1397/8/15

با سلام و احترام
پس از صدور پروانه جدید شرکت توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در سامانه شهرسازی قابل اقدام می باشد در غیر اینصورت اقدامی ندارد لذا مهندس ناظر جهت خروج از شرکت حقوقی می بایست به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران مراجعه نمایند .

با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان پرونده ملک بنده برای مغایرت طرح تفصیلی به شهرداری تهران ارسال شده است اما باگذشت یک ماه هنوز جوابی دریافت نکرده ایم.برای پیگیری چه اقدامی باید انجام دهیم سپاس از همراهیتان. شماره پرونده 150127554

1397/8/14

با سلام و احترام
پرونده مورد درخواست اصلاح گردیده مالک به منطقه یا دفتر خدماتی جهت انجام بقیه امور مراجعه نماید .

در طرح تجمیع دو واحد 120متری رو تجمیع کنیم با بر 12چند طبقه مجوز ساخت میتونم بگیرم،ایاتعداد تراکم کم شده از سوی شهرداری چون تو همین محل همسایه ها با همین متراژ 6+2جواز ساخت گرفتند ولی حالا 5بیشتر نمیدن

1397/8/11

با سلام و احترام
شماره پرونده اعلام کنید تا قابل بررسی باشد .

با عرض سلام و احترام اجرای پله فرار جداگانه برای چه ساختمانهایی الزامی است؟ منظور پله فرار جدای پلکان ساختمان... لطفا بند و ماده را بفرمایید با تشکر فراوان

1397/8/11

با سلام و احترام
لطفا به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان مراجعه بفرمائید اگر ساختمان صرفا مسکونی است مقررات مندرج در بند 3-6-11 مبحث مذکور ملاک عمل می باشد .

میزان سطح اشتغال واحد تجاری در طبقه همکف و منفی یک واقع در نبش خیابان جنت آباد و در پهنه S چند درصد است؟

1397/7/24

با سلام و احترام
سطح اشغال ، بستگی به نوع زیر پهنه دارد . s ها باهم متفاوتند .

با عرض سلام جهت اجرای پروژه ساختمانی خود طبق نقشه های اجرایی تایید شده توسط نظام مهندسی ملزم به اجرای نیلینگ جهت پایدار سازی دیواره های گود هستم . ولی با توجه به بزرگی زمین و ابعاد زیاد هر وجه تعداد همسایه ها با توجه به کسرت آپارتمانها و نیز ساختمانهایی که تخلیه هستند برای اینجانب امکان رضایت از تمامی بیش از 50 واحد ساختمانی میسر نیست . آیا امکانی برای اینگونه پروزه ها در نظر گرفته شده است که بتوان در کمیسیونی مطرح کرده و با صلاح دید آنها پروژه را اجرا نمود . با تشکر رحیمی

1397/7/18

با سلام و احترام
این موضوع جزء حقوق همسایگان تشخیص داده شده و علاوه بر سازمان های خدمات رسان که باید مجوز دهند ، اخذ اجازه کلیه مجاورین نیز الزامی است .

درمنطقه22حسب ظاهر دفاتر خدمات الکترونیک ازمهندسب ناظر می خواهند پلان واحدهای پیش فروش را مهر امضا کند آیا این رویه قانونی است واصلا مگر این کار درحوزه وظایف مهند س ناظر است سوال دوم اینکه موضوع فرم پیش فروش که آن را نیز سازندگان ازناظر می خواهند در محضرخانه گواهی کنند چیست مگر نه اینکه فقط تاییدیه اتمام فنداسیون جزءمدارک مورد نیاز پیش فروش است

1397/7/16

با سلام و احترام
  لطفا مفاد قانون پیش فروش و آئین نامه مربوطه را به دقت مطالعه فرمائید ، مهندس ناظر موظف به انطباق اطلاعات واحدهای ساختمانی مندرج در شناسنامه فنی با پروانه و نقشه های مصوب می باشد ، لیکن قبل از صدور پروانه چنانچه مشخصات معماری - سازه و تاسیسات ملک و واحدها توسط مهندسین طراح مربوطه تکمیل و تائید گردد و در نقشه های مهر شده درج شود نیازی به تایید موارد توسط مهندس ناظر نمی باشد .

با سلام در بین لیست پرسش و پاسخهای مندرج در ذیل مورخ 6/3/ 97 در مورد شرایط تامین پارکینگ مازاد به صورت مزاحم سوال شده است در پاسخ به اعلام شده پارکینگ مازاد بر نیاز نباید بصورت مزاحم باشد و این دقیقا پاسخی صحیح و برابر با حفظ حقوق شهروندی است اما چیزی که بسیار عجیب است نقشه هایی که به شهرداریهای منطقه برای جواز داده میشود این ضوابط رعایت میگردد اما بعدا با هماهنگی سازنده و ناظر و دفتر خدمات الکترونیک و بعضا سکوت شهرسازی ناحیه ها تغییرات گسترده ایی اتفاق افتاده که همه تخلفات در صدور پایان کار همه تخلفات شهرسازی و معماری به ترتیبی بلامانع شده و پایانکار نیز صادر میشود و سازنده بر اساس آنها سند های تفکیکی میگیرد و ساکنین و پیش خریداران را با مشکلات درگیری و شکایت و دادگستری مواجه میکنند برای مثال راه روی ورودی و لابی ساختمان به پارکینگ تبدیل میشود مقابل ورودی راه روی 6 واحد انباری پارکینگ واگذار میشود!؟ و اینها همگی تبعات تصمیمات اشتباه شوراهای معماری در شهرداری های مناطق در مدیریتهای شهرداران گذشته است آن معاونت محترم در این مورد چه برنامه ایی دارید ؟!

1397/7/14

با سلام و احترام
شماره پرونده اعلام گردد .

سازندگان منفعت طلب تخلفاتی را در حین ساخت مرتکب و با آگاهی به نیاز شهرداری برای تامین بودجه خود و با موافقت شورای معماری مناطق برای قانونمند کردن تخلف صرفا با پرداخت جرائم مربوطه به حساب شهرداری تغییر کاربری های مغایر با ضوابط و مقررات طرح تفضیلی شهر انجام داده و باعث تضیع حقوق شهروندان میشوند. بساز و بفروشی که هیچیک از ضوابط و مقررات طرح تفضیلی را رعایت نکرده وتغییرنقشه، افزایش تعدادطبقات و افزایش سطح اشغال بنا و بدون رعایت قوانین ایمنی آتش نشانی و تداخل کاربری و از بین رفتن بهداشت محیط زیست و مزاحمت اشتراک راه های دسترسی تجاری و مسکونی،ایجاد پارکینگهای مزاحم متعدد،از بین بردن فضاهای مشاعی مسکونی برای تبدیل به پارکینگ تجاری مورد نیاز همه این تخلفات با استناد به یک تصویب شورای معماری در شهرداریمنطقه کل تخلفات ایشان قانونمند گردیده براستی چه ضمانت قانونی مناسب و پیشگیرانه ایی برای اجرای صحیح مفاد ضوابط و مقررات طرح تفضیلی توسط شهرداری وجود دارد !؟ وقتی شورای معماری یک منطقه میتواند کل آنرا ندیده گرفته و به تخلفات سازنده گان بساز و بفروش وجه قانونی بدهد !؟

1397/7/14

با سلام و احترام
در صورت امکان شماره پرونده اعلام شود .

سازنده ایی یک ساختمان با 10واحد مسکونی هر کدام 170 متری احداث میکند سال 90جواز میگیرد تعدادی از واحدها بدون اطلاع به شهرداری پیش فروش میکند(علیرغغم تعهد محضری مندرج در پشت جواز) قبل از اخذ پایانکار ملک در طرح تفضیلی جدید در پهنه m113 قرار میگیرد و سازنده تصمیم میگیرد بدون رعایت حقوق مکتسبه پیش خریداران ، 300 متر از همکف را تجاری کند . برای پرداخت نکردن جریمه تامین پارکینگ مورد نیازتجاری به شهرداری با تبانی و همکاری ناظر و طراح و دفتر خدمات الکترونیک پارکینگها و انبارهار مسکونی را به پارکینگ تجاری تبدیل میکندو حقوق 2 پارکینک برای هر واحد مسکونی پیش فروش شده را تضیع و را از بین میبرد بعد از اطلاع و اعتراض پیش خریدارن به دفتر خدمات الکترونیک مسئول دفتر خدمات اعلام میکند چون پایانکار صادر شده مثل قرآن میماند و قابل اصلاح و تغییر نیست؟ آیا تبدیل به تجاری مقدم بر حقوق ساکنین است که پارکینگهای خود را از دست داده اند یا اینکه سازنده میبایست عوارض کسری پارکینگها را طبق طرح تفضیلی جدید به شهرداری پرداخت و رضایت پیش خریداران را میگرفت تا بتواند تغییر کاربری دهد

1397/7/11

با سلام و احترام
با توجه به عدم تعیین شماره پرونده امکان رسیدگی مقدور نمی باشد .

سازنده ایی ابتدا 7 طبقه جواز میگیرد مغایر با جواز اولیه با هماهنگی دفتر خدمات الکترونیک شهر و ناظر دو طبقه اضافه تر از جواز احداث مینماید (با احتساب ساختمان انباریهای تفکیکی پشت بام) جمعا 9 طبقه ساختمان طبق ضوابط مقررات ملی و ایمنی آتش نشانی و شهرسازی 1- برای حداقل 8 ایستگاه آسانسور میبایست دو دستگاه آسانسور که یکی برانکا بر باشد تعبیه گردد و 2- برای ساختمان های با ارتفاع بالای 23 متر از آخرین کاربری از بر و کف میبایست سرویس پله فرارعلاوه بر راه پله تعبیه گردد 3- برای راه پله ها نیز باید درب دود بند پیش بینی کرد 4- راه عبور و دسترسی به تجاری و مسکونی نمیبایست مشترک باشند یعنی - پلکان فرار نساخت - درب دود بند نگذاشت - 9 طبقه یک آسانسور نفر بر -راه دسترسی تجاری و مسکونی با هم مشترک و کارگران تجاری از راه پله و آسانسور و لابی مسکونی تردد کنند !!! آیا میتوان مقررات ملی و ضوابط ایمنی آتش نشانی ساختمان و معماری و شهرسازی و بهداشت روحی ساکنین محیط زیست انسانی را نادیده گرفت و با این شرائط پایانکار گرفت؟

1397/7/11

با سلام و احترام
با توجه به عدم اعلام شماره پرونده امکان رسیدگی و پاسخگویی مقدور نمی باشد .

با سلام؛ قبل از طرح پرونده در كميسيون ماده ٥ ميخواستم از صلاحيت مبحث جاري اطمينان حاصل كنم. از آنجا كه ملك فوق الذكر در پهنه s قرار گرفته و ضوابط طرح تفصيلي محدوديت قطعات كمتر از ٣٠٠ متر را به صراحت مشخص نموده است، آيا ميتوانيم خواستار بازنگري نسبت به تطبيق ضوابط پهنه (حداكثر تراكم ساختماني مجاز) با وجود رعايت ماده ١٢-٣ (ضوابط پاركينگ در پهنه هاي فعاليت) و كمتر از ١٥ متر كسري مساحت ملاك عمل قطعه مذكور باشم؟

1397/7/9

با سلام و احترام
راهبردها و ضوابط و مقررات طرح جامع سوم پايتخت، همچنين ضوابط و مقررات طرح تفصيلي كنوني شهر، بر الزام به تأمين پاركينگ مورد نياز براي تمامي ساختمان ها و در همه پهنه ها تأكيد دارد. به علاوه، در جداول و ضوابط پهنه بندي طرح تفصيلي، تراكم مجاز املاك و اراضي با مساحت ملاك عمل آنها، تناسب و تناظر دارد. لذا هر چند كه در تبصره 7 از بند 1-12 ضوابط و مقررات طرح تفصيلي (مربوط به مقوله پاركينگ)، تأمين پاركينگ مازاد بر ضوابط طرح پهنه بندي در كليه پهنه هاي شهر، در طبقات زيرهمكف (منفي) با رعايت سطح اشغال 80% در طبقه منفي يك و ساير ضوابط قانوني در صورت اخذ مجوز از مراجع قانوني مربوطه و با رعايت قانون حفظ و گسترش فضاي سبز در شهرها نيز، بلامانع اعلام گرديده؛ مع الوصف تأمين حداقل پاركينگ مورد نياز و يا افزايش ميزان پاركينگ ها، مستمسك يا مجوزي جهت افزايش بارگذاري و تراكم ساختماني مجاز املاك و اراضي كه در ساير ضوابط و مقررات طرح تفصيلي تعيين و تأكيد گرديده، محسوب نمي گردد. معذالك، در خصوص بازنگري ضوابط و مقررات طرح تفصيلي، مراتب مستلزم بررسي حوزه معاونت شهرسازي و معماري شهرداري تهران و طي مراحل قانوني مربوطه (تصويب كميسيون ماده پنج شهر تهران و شورايعالي شهرسازي و معماري ايران) مي باشد. .

با سلام در ارتباط با جداسازی فضای ورزشی و فضای سبز شهرک مسکونی در شهر تهران از محضر محترم آقای دکتر پرویز حناچی درخواست 5 دقیقه وقت ملاقات دارم تا راهنمایی بفرمایند در ارتباط با جداسازی زمین ورزش و فضای سبز تثبیت شده شهرک مسکونی و فروش غیر قانونی آن راهنمایی بفرمایند . زمین ورزشی و فضای سبز از بدو تاسیس شهرک مسکونی طبق پلان مصوب حدود 25 سال در حال استفاده می باشد و تثبیت شده است . شهرک یک سند مادر داشته که در آن طبق ضوابط شهرسازی - فضای آموزشی - فضای ورزشی (پارک کودک) و فضای سبز در نظر گرفته شده است . با تشکر

1397/7/8

با سلام و احترام
به منظور دریافت وقت ملاقات با شماره تلفن 96026156 دفتر قائم مقام معاونت شهرسازی و معماری تماس گرفته تا وقت ملاقات با جناب آقای مهندس گلپایگانی تنظیم گردد. .

ملکی در سال 90 با طرح تفضیلی قدیم جواز اخذ نموده و بعد از صدور طرح تفضیلی جدیذ در سال 94 قبل از اخذ پایان کار متوجه میشود که ملکش در پهنه مختلط قرار گرفته است و قصد بهره برداری از شرائط جدید را دارد و لذا برای ساختمان در حال ساخت قبل از صدور پایانکار درخواست تغییر کاربری میدهد. سوال اینست برای انجام تغییر کاربری مورد درخواست برای سه طبقه از ساختمان آیا میبایست ضوابط تامین پارکینگهای مورد نیاز کل ساختمان در پهنه جدید بر اساس ضوابط طرح تفضیلی در نظر گرفته و محاسبه شود؟ و الباقی بر اساس طرح تفضیلی قدیم باشد و مجوز جدید و صدور پایانکار با استفاده از ضوابط هر دو طرح تفضیلی قدیم و جدید باشد . و حقوق شهرداری برای تامین پارکینگ پرداخت نگردد و با تبدیل پارکینگهای مسکونی به تجاری حقوق شهروندی ساکنین در آینده این ملک ضایع گردد .

1397/7/7

با سلام و احترام
استفاده از شرایط پهنه بندی طرح تفصیلی جدید ، منوط به رعایت کلیه ضوابط طرح جدید از جمله نحوه و تعداد مورد نیاز پارکینگهای ساختمان می باشد .

نتیجه ایی یافت نشد.