محتوای یک صفحه وب اغلب روی یک وب سرور در قالب فایلهای حاوی کدهای html برای نمایش محتوا در صفحه وب میباشند. برای مشاهده صفحه وب، درخواستی به وب سرور ارسال شده و وب سرور html صفحه را برای نمایش محتوای آن ارسال میکند.

ابزار های مختلفی برای ایجاد و مدیریت کدهای html وجود دارند اما سیستم های مدیریت محتوا این امکان را فراهم مینماید تا بتوانید به روشی ساده کدهای html متن و محتوای صفحات خود را اتوماتیک تولید کنید.

اين سيستمها كه امروزه در وب بنام CMS شناخته ميشوند، مخفف Content Management System  میباشند. كه برنامه ای نرم افزاري روي سرور هستند و به مدير سايت اجازه ميدهند تا محتواي سايت را بدون نياز به طراحي دوباره سايت تغيير دهد. در واقع طراح اوليه سايت يكبار سایت را طراحي ميكند و تعدادي قالب آماده براي صفحات طراحي كرده و آن را روي سايت مزبور نصب ميكند .حال مدير سايت براحتي ميتواند صفحات ديگري را به آن كم يا اضافه يا ويرايش كند .

اغلب cms ها قابلیت ایجاد محتوای دینامیک را دارند، به این معنی که محتوایی که تشکیل دهنده یک صفحه است را در دیتابیس ذخیره کرده و این محتوا هنگام درخواست صفحه از سوی کلاینت از دیتابیس بازیابی شده و در فرمتی که از قبل تعیین شده است نمایش داده میشود.

تفکیک محتوا از نحوه نمایش آن مهمترین بخش یک cms است زیرا تفکیک محتوا و نحوه نمایش آن باعث افزایش انعطاف پذیری در سایت میشود. اغلب cms ها امکان تغییر ظاهر و طرح بندی صفحه را از طریق انتخاب تم یا پوسته ای دیگر بدون نگرانی درباره از دست دادن و یا تغییر محتوا را دارند.

سامانه مديريت محتويات عموماْ از دو عنصر تشكيل شده است

·         ابتدا نرم افزار مديريت محتويات  (CMA)

·         سپس نرم افزار تحويل محتويات  (CDA)

نرم افزار مديريت محتويات به سامانه يا به نويسندهایي كه HTML نميداند اين اجازه را ميدهد تا محتويات را بدون داشتن تخصص در طراحي سايت ، ايجاد ، اصلاح ، يا حذف كند و نرم افزار تحويل محتويات اين دادهها را ترجمه و تبديل ميكند و از آنها براي به روز رساني سايت استفاده ميكند.
در صورت بهروز رساني مداوم سايت مثلاَ هر دو هفته،و همچنين ايجاد تنوع در صفحات به دليل جذب بيننده نياز به یک CMS بديهي و واضح است.
مزاياي ايجاد يك وب سايت از طريق سيستمهاي مديريت محتوي

·         مديريت كاربران

با CMS مديريت كابران و تعيين سطوح دسترسي در كل سايت به صورت جامع و توسط سيستم صورت ميگيرد.
بدون CMS ايجاد مديريت كاربران به عهده توليد كننده است. كاربران براي ورود به بخشهاي مختلف سايت بايد درجاهاي مختلف اعتبار سنجي شوند.

·         گسترش پذيري

با CMS براي توسعه اطلاعاتي در CMS نياز به تغييرات بنيادي در سيستم نمي باشد و از اين رو كم هزينه است.
بدون CMS توسعه بخشهاي مختلف و تغييرات در محتواي سايت زمانگير و پر هزينه است

·         ايجاد صفحات جديد

با CMS تمامي صفحات جديد برپايه پيش فرض هايي كه از قبل تعريف شده اند ايجاد و تمامي لينك ها به طور خودكار بروز رساني مي شود. اين فرآيند به طور كامل قابل بازرسي مجدد مي باشد

بدون CMS تمامي صفحات با استفاده از صفحات قبل ايجاد مي گردد. نقشه سايت و تمامي لينكها بايد به طوردستي بروزرساني گردند

·         طبقه بندي اطلاعات

با CMS اطلاعات توسط يك روش واحد طبقه بندي و در دسترس مشاهده كنندگان قرار مي گيرد

بدون CMS طبقه بندي اطلاعات توسط كاربر صورت مي گيرد و به ازاي تغيير در طبقه بندي، تغييرات در حجم زيادي صورت مي گيرد

·         جستجو

با CMS جستجو در محتوي سايت به دليل رعايت قالب ها، نمايه سازي صفحات در زمان ايجاد سريع و كارا است. و از يك مكانيزم عمومي براي جستجو در كل سايت استفاده مي شود.

بدون CMS روالهاي جستجو در بخش هاي مختلف متفاوت است. وظيفه نمايه سازي و ايجاد تسهيلات لازم براي جستجو در يك بخش به صورت دستي صورت مي گيرد

·         يكنواختي و يكساني محتوي

با CMS الگوها از محتويات سايت مجزا مي باشند و در نتيجه به طور يكسان و يكنواخت قابل بكارگيري هستند
بدون CMS محتوي و الگوهاي نمايش به طور كامل آميخته هستند و در نتيجه تغييرات در سايت را با مشكل روبرو مي سازند.

·         تغيير قالب نمايشي سايت

با CMS به دليل جدا بودن محتوي از الگوها و قالب هاي نمايش به سادگي مي توان ظاهر سايت را تغيير داد
بدون CMS به دليل يكپارچگي محتوي و قالب هاي نمايشي، تغيير ظاهر سايت به محتوي سايت نيز مرتبط ميگردد

·         فرآيند جريان كار

با CMS موتور جريان كارCMSبا اجراي خودكار فرآيند انتشار محتوي و ضبط تمامي عمليات جهت وارسي وبازرسي مجدد در مراحل ممختلف، پس از تاييد نهايي محتوي به صورت خودكار منتشر مي شوند.

بدون CMS جريان كار عموما توسطemailبه صورت دوره هاي خاص مشخص مي شودEmailها به افرادمختلف سازمان ارسال مي شوند و در نتيجه با تاييد نهايي محتوي به صورت دستي منتشر مي شوند

·         زمان انتشار

با CMS محتوي به سرعت و پس از تاييد به صورت خودكار منتشر مي شود

بدون CMS محتوي در زمانهايي كه مدير سايت در دسترس باشد بروز رساني مي گردند. چند روز براي رفع خطا ها و پيكر بندي مجدد صرف مي گردد

·         شواهد حقوقي

با CMS شواهد تغيير و يا انتشار اطلاعات بطور خودكار توسط سيستم ضبط مي شود

بدون CMS جمع آوري شواهد و ضبط آنها از وظايف افراد است. تغييرات به صورت دستي و ايجاد log از محتوي به سختي و به صورت دستي تهيه مي شود

رنگ پس زمینه:
 
الگوی پس زمینه:
اعمال تغییرات CSS فقط از طریق مدیر سایت امکان پذیر می باشد